czwartek, 11 kwietnia 2024 10:17

Po 22 latach będzie 2 tura w Żywcu. Znamy wyniki wyborów

Autor Norbert Kwiatkowski
Po 22 latach będzie 2 tura w Żywcu. Znamy wyniki wyborów

Aż 22 lata czekał Antoni Szlagor – aktualny burmistrz Żywca, by w wyborach zmierzyć się z kimś w drugiej turze. Tym razem przyjdzie mu rywalizować z Szymonem Piątkiem, choć uczciwie trzeba przyznać, że w tej konfrontacji będzie zdecydowanym faworytem.

7 kwietnia br. odbyły się wybory samorządowe w naszym kraju. Duże emocje toczyły się również na Żywiecczyźnie, gdzie kandydaci startowali m.in. do Rady Miejskiej, Rady Powiatu czy też o rolę gospodarzy swoich gmin.

Niewątpliwą wisienką na torcie – była konfrontacja – o fotel burmistrza Żywca. W tym roku wyjątkowo rywalizowało czterech kandydatów: Antoni Szlagor, Joanna Ostrowska z komitetu Żywiec Nasza Przyszłość, Szymon Piątek z Koalicji Obywatelskiej i Andrzej Widzyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Będzie druga tura

Sam zwycięzca nie zaskakuje, ponieważ Antoni Szlagor zdobył najwięcej, bo 43,67 proc. głosów. Odmianą jest jednak fakt, że pierwszy raz od 2002 roku – nie wygrał on w pierwszej turze (tak jak w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku). Już 21 kwietnia przyjdzie mu rywalizować z Szymonem Piątkiem, który otrzymał 20,93 proc. głosów.

Wieloletni gospodarz Żywca zachowuje jednak spokój, a wynik traktuje z dużym szacunkiem, a wręcz sukcesem. W końcu, to z jego komitetu (KWW Burmistrza Antoniego Szlagora) wybrano największą liczbę osób do Rady Miasta, bo aż 7 mandatów, a sam będzie dużym faworytem w drugiej turze.

- Bardzo dziękuję za wsparcie, które pozwoliło mojemu Komitetowi (KWW Burmistrza Antoniego Szlagora) zdobyć największą liczbę głosów w niedzielnych wyborach do Rady Miejskiej.  Siedmiu wybranych przez Was radnych będzie pracować dla dobra miasta w nadchodzącej kadencji. To ludzie o dużej wiedzy i doświadczeniu, którzy doskonale rozumieją potrzeby mieszkańców i będą ich godnie reprezentować!  Najwięcej radnych w nowej Radzie Miejskiej z wszystkich komitetów wyborczych jest dla nas wielką dumą, ale przede wszystkim ogromnym zobowiązaniem – napisał Antoni Szlagor na swoim profilu Facebookowym.

Słowa uznania należą się również dla Szymona Piątka z Koalicji Obywatelskiej, który również podziękował wyborcom za oddane głosy i już dzień po wyborach rozpoczął kontynuację kampanii w celu uzyskania jak największej liczby głosów.

Zaciekła rywalizacja w gminach

Bardzo ciekawa rywalizacja miała miejsce o stołki wójtów w paru gminach powiatu żywieckiego. Dla przykładu, w Jeleśni będzie druga tura, a Annie Wasilewskiej zabrakło tylko 1,32 proc. głosów do wygrania w pierwszej turze. Teraz 57-latka z Krzyżowa zmierzy się z Piotrem Pawlicą, który uzyskał 39,60 proc. głosów.

Podobnie sytuacja wyglądała w Rajczy, gdzie wygrał Dariusz Płoskonka z wynikiem 48,71 proc. głosów, jednak jego rywal – Zbigniew Paciorek uzyskał 43,31 proc. głosów, a to najlepszy dowód, że w tej gminie czekają nas ogromne emocje…

Na uwagę zasługuje również wynik Bogusława Wyleciała z Lipowej, który 7 kwietnia otrzymał… 50,05 proc. głosów, a więc śmiało możemy napisać, że 64-latek wygrał to rzutem na taśmę.

Znamy skład Rady Miejskiej

Duże emocje towarzyszyły również przy wyborach do Rady Miasta w Żywcu, gdzie do zdobycia było 21 mandatów. Najwięcej, bo 7 uzyskali kandydaci z KWW Burmistrza Antoniego Szlagora: Jarosław Gowin, Dorota Firlej, Andrzej Cader, Marian Kastelik, Robert Brączek, Mariusz Frukacz oraz Antoni Szlagor.

Czterech swoich przedstawicieli będzie mieć Koalicja Obywatelska: Bogusław Bogacz, Adrianna Gęga-Czarnota, Michał Koźlik oraz Szymon Piątek, natomiast pozostałe komitety będą reprezentować: Aleksandra Wróbel, Tadeusz Trzop, Leszek Szpila, Joanna Ostrowska, Krzysztof Greń, Grzegorz Głazowski, Paweł Kania, Krzysztof Marszałek oraz Marek Czul.

27 mandatów do obsadzenia…

Najwięcej mandatów było do obsadzenia w Radzie Powiatu Żywieckiego, bo aż 27 (5 – Żywiec; 4 – Świnna, Gilowice, Łękawica, Ślemień; 3 – Czernichów, Łodygowice, Lipowa; 4 – Jeleśnia, Koszarawa; 5 – Radziechowy Wieprz, Węgierska Górka oraz 6 – Rajcza, Ujsoły, Milówka.

W jej skład na najbliższą kadencją wejdą m.in.: Jan Witkowski, Józef Skrzyp, Jadwiga Jurasz, Adam Iwanek, Aleksandra Legierska z KW Prawo i Sprawiedliwość; Józef Duraj, Janusz Stopka, Marek Tetłak z KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Żywieckiego; Tadeusz Figura, Grażyna Lach z KWW Koalicji Obywatelskiej oraz Paweł Żygliński z KWW Dla Ziemi Żywieckiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).

Foto: Antoni Szlagor - Burmistrz Miasta Żywca/Facebook, Szymon Piątek - Kandydat na Burmistrza/Facebook (EDYCJA WŁASNA)

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka