środa, 17 maja 2023 07:31

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ znalazły się te małopolskie placówki

Autor Mirosław Haładyj
W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ znalazły się te małopolskie placówki

Znamy wyniki piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”. Jest to debiut małopolskiej szkoły w pierwszej dziesiątce. VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja otrzymało tablicę z napisem „Bezpieczna Szkoła 2023”. Po raz pierwszy opublikowana została małopolska mapa równości. Znalazło się na niej 10 szkół z województwa.

W 2023 roku w krajowym Rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska.

Co mówią wyniki?

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.

Z kolei w woj. małopolskim, 10 placówek zakwalifikowało się do małopolskiej mapy równości:

  1. VII PRYWATNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA REJA W KRAKOWIE Kraków

2. VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE Kraków

3. OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA SZTUK PIĘKNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W ZESPOLE SZKÓŁ PLASTYCZNYCH W TARNOWIE Tarnów

4. NIEPUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COGITO W ŻYWCU  Żywiec

5. V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE Kraków

6. II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.HETMANA JANA TARNOWSKIEGO W TARNOWIE Tarnów

7. XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA-WITKACEGO W KRAKOWIE Kraków

8. XLII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE Kraków

9. XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE W KRAKOWIE Kraków

10. IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KRAKOWIE Kraków

Wybór szkoły

W tegorocznym Rankingu pytaliśmy o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki ogólnopolskie pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn.

Z odpowiedzi młodych ludzi wynika także, że aż 81% wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35% młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole. Oznacza to, że z roku na rok coraz bardziej rośnie świadomość oraz edukacja. Po nie młodzież najczęściej sięga do sieci lub organizacji pozarządowych, ponieważ warsztaty antydyskryminacyjne nadal są w polskiej szkole rzadkością. Jedynie 18% młodych ludzi deklaruje, że bierze w nich udział.

Problem dostrzega Gabriela Gładyszewska z zespołu Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+: - Tegoroczna Edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest niezwykle ważna dla województwa Małopolskiego ponieważ, VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Krakowie zadebiutowało w pierwszej 10, na 9 miejscu. W Województwie Małopolskim w tym roku wpłynęło ponad 1600 odpowiedzi na nasze badanie. Cieszymy się, że widoczne jest poszerzanie świadomości społecznej, widoczności, akceptacji i otwartości na różnorodność.

Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce.

Inf.: Informacja prasowa
Fot.: Zdjęcie ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka