poniedziałek, 1 kwietnia 2024 06:00

Tego o świętach wielkanocnych możesz nie wiedzieć. Nietypowe tradycje w europejskich krajach

Autor Patryk Trzaska
Tego o świętach wielkanocnych możesz nie wiedzieć. Nietypowe tradycje w europejskich krajach

Święta Wielkanocne to czas spotkań z rodziną oraz tradycyjnych potraw na stole. Niewielu jednak wie, że w wielu europejskich krajach ten wyjątkowy czas jest zupełnie inaczej celebrowany.  Tłuczenie jajek i “wybuch wozu”, to tylko wybrane przykłady wielkanocnych tradycji w krajach śródziemnomorskich.

Od Hiszpanii po Grecję, mieszkańcy krajów śródziemnomorskich celebrują Wielkanoc w sposób niezwykle różnorodny, a jednocześnie często spójny w swojej symbolice. Sposób celebracji znacząco się różni od tego praktykowanego w Polsce. Tłuczenie jajek i “wybuch wozu”, to tylko wybrane przykłady wielkanocnych tradycji w krajach śródziemnomorskich.  

Przedstawiamy wybrane tradycje wielkanocne w różnych częściach Europy.

Wielkanoc po hiszpańsku

Święta wielkanocne w Hiszpanii znacząco różnią się od tych polskich. Nie doświadczymy tam przykładowo tradycyjnego malowania jajek ani święcenia pokarmów. Próżno też szukać ozdób wielkanocnych w sklepach czy marketach.

W przeciwieństwie do Polaków, Hiszpanie Święty Tydzień, inicjują od Niedzieli Palmowej. Gdy my dopiero przygotowujemy się do świąt, Hiszpanie już wtedy wkraczają w świąteczną atmosferę. Każdego dnia odbywają się uroczyste procesje, przemierzające ulice miast, stanowiące kluczowy element tego święta. Mają one na celu oddanie hołdu wierze i tradycji. Organizacją zajmują się bractwa religijne, zwane Cofradías. Uczestnicy procesji ubrani są w charakterystyczne tuniki z kapturami w kształcie stożka, zwane “capirotes”.

Dzięki dekoracjom, zapachowi kadzideł, kwiatów oraz dźwiękom muzyki płynącej z instrumentów dętych, ulice miast nabierają niezwykłego kolorytu. Trasy procesji są wcześniej ustalane i ogłaszane. Pozwala to mieszkańcom na wcześniejsze ustawienie krzeseł na balkonach w celu oglądania wydarzenia. –Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w Hiszpanii to czas na rodzinną fiestę, podczas której spożywane są hiszpańskie wielkanocne przysmaki - najbardziej popularne to "mona de pascua" - kolorowe bułki drożdżowe z ukrytymi w środku czekoladowymi jajkami oraz “potaje de garbanzos”, czyli gulasz z ciecierzycy ze szpinakiem. Warto choć raz wybrać się w tym czasie na Półwysep Iberyjski, by doświadczyć tego, co niedostępne w innych okresach w roku - mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway.

Tłuczenie jajek, czyli Wielkanoc w Grecji

Nietypowe tradycje świąteczne są również w Grecji. Same obchody zaczynają się tam już w Niedzielę Palmową. W tym dniu dzieci w Grecji wznoszą małe domki, które są ozdobione kwiatami, wstążkami i liśćmi palmy. Tradycyjnie wierzy się, że konstrukcje te przynoszą szczęście i ochronę przed złem.

Podobnie jak w Hiszpanii, w czasie Wielkiego Tygodnia, w wielu miastach Grecji odbywają się uroczyste procesje. Jak w wielu innych krajach, również w Grecji popularne jest farbowanie pisanek, ale w nieco innej formie niż w Polsce. W Wielki Czwartek cała rodzina siada wspólnie do dekorowania jajek, ale kolorowane są one na jednakowy czerwony kolor. Barwa ta symbolizuje rodzące się życie. Kolejną grecką tradycją jest... tłuczenie jajek. Zabawa ta polega na wzajemnym stukaniu się pisankami. Osoba, której jajko wyjdzie z tej potyczki w całości, może liczyć na szczęście przez cały rok. - Wielkanoc w Grecji jest bardzo dużym wydarzeniem zarówno na tle religijnym, jak i kulturowym. Większość Greków podchodzi do tego okresu z dużym szacunkiem i przeżywa go w sposób wyjątkowy. Warto w tym okresie wybrać się do Grecji chociaż raz w życiu, by samemu doświadczyć tego niesamowitej otoczki - komentuje Grzegorz Mikielewicz z Getaway.

Świętowanie we Włoszech

W przypadku Włoch, szczególnie spektakularnie Wielkanoc obchodzi się na Sycylii - miejscowi wierzą w to, że na Wyspie Słońca ludowe tradycje najżywiej łączą się z sacrum. Jedna z najdłuższych i najbardziej podniosłych procesji wielkopiątkowych w całych Włoszech odbywa się w Trapani - trwa aż 22 godziny. Tradycję tę obchodzi się tutaj od I połowy XVII wieku. W San Biagio Platani miasto ozdabia się natomiast rzeźbami z chleba, a w Prizzi, w regionie Palermo, odbywają się inscenizacje tańców z il diavoli, czyli diabłami.

Jedną z ciekawszych tradycji wielkanocnych we Włoszech jest Scoppio del Carro (“Wybuch Wozu”) - tradycja ta zakorzeniona jest w historii Florencji i sięga XI wieku. Podczas Pierwszej Krucjaty Krzyżowej w 1099 roku Pazzino de Pazzi, jeden z florenckich szlachciców, jako pierwszy wspiął się z flagą na mury Jerozolimy i obwieścił wygraną nad niewiernymi. W nagrodę za odwagę i silną wiarę otrzymał krzemień z Grobu Pańskiego, który następnie podarował swojemu miastu. Przechowywany jest on w Kościele Apostołów i w Niedzielę Wielkanocną przewożony do Katedry. Zgodnie z tradycją podczas odśpiewywania „Gloria in exencis Deo” sam arcybiskup zapala lont, który łączy wóz z pociskiem przypominającym gołębicę, nazwanym „Colombina”. Ogień przebiega przez całą Katedrę, by dotrzeć do ustawionego przed nią wozu i ku uciesze zgromadzonych, odpalić wszystkie fajerwerki.

Źródło: Informacja prasowa: GetAway (Edycja: Głos24) / foto: Pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka