niedziela, 28 kwietnia 2024 10:39

Obchody Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. To już 84 lata od męczeńskiej śmierci Mariana Batki

Autor Patryk Trzaska
Obchody Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. To już 84 lata od męczeńskiej śmierci Mariana Batki

W 84. rocznicę męczeńskiej śmierci Mariana Batki, na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, odbyły się obchody Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju. Wydarzenie, ma na celu uczczenie pamięci bohaterów, którzy poświęcili swoje życie za innych w najcięższych czasach historii.

W 1941 roku, w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów, niemieckie władze obozu Auschwitz-Birkenau wybrały 10 więźniów i skazały ich na śmierć głodową. Wśród nich był 16-letni chłopiec z Tarnowa. Aby ratować młodego współwięźnia, do odbycia kary zgłosił się nauczyciel Marian Batko. Mężczyzna poświęcił swoje życie, zmarł cztery dni później, zostawiając po sobie niezatarte ślady odwagi i poświęcenia.

Obchody tegorocznych Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju zgromadziły kilkuset uczniów i nauczycieli z całej Małopolski oraz spoza granic województwa. Wśród uczestników był również wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska. Uczestnicy udali się w Marszu Milczenia, aby oddać hołd pamięci Mariana Batki i innych tragicznie zmarłych podczas II wojny światowej. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince oraz przekazaniem "Iskierki Pokoju".

– Obecność tak licznie zgromadzonych tu uczniów i uczennic przywodzi na myśl słowa byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Wincentego Witosa: „Prawdę mówić! Prawdą się kierować! Prawdy żądać! Prawdy dochodzić!”. Młodzi Polacy, aby zrozumieć teraźniejszość, muszą zrozumieć przeszłość. Ci wszyscy przybyli dziś do Auschwitz uczniowie rozumieją, że walka o prawdę historyczną oraz jej kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom, jest jedyną sposobnością, by poznać samego siebie. Głęboko wierzę, że uczestnicy obchodów Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju będą zawsze dociekali prawdy, a także umieli ją nieść przez życie – mówił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. – Dzisiejsza uroczystość jest okazją do uczczenia pamięci Mariana Batki, który oddał życie za współwięźnia. To także czas oddania hołdu innym pomordowanym podczas okupacji wojennej. Wspomnienie o nich jest żywe tak długo, jak trwa w naszej świadomości – dodawał.

To już 39. raz, kiedy Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju organizowane są przez Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bielsku-Białej. To nie tylko okazja do wspólnego uczczenia pamięci bohaterów, ale także do refleksji nad wartościami, które zawsze powinny towarzyszyć naszemu społeczeństwu - odwagą, poświęceniem i pokojem.

inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka