czwartek, 11 kwietnia 2024 14:52

Aby ofiary mu nie uciekły, podcina im zwoje nerwowe, pozostawiając przy życiu. Czego nie wiesz, o mistrzu podziemnego labiryntu?

Autor Katarzyna Jamróz
Aby ofiary mu nie uciekły, podcina im zwoje nerwowe, pozostawiając przy życiu. Czego nie wiesz, o mistrzu podziemnego labiryntu?

Wielu z nas zna kreta jako uroczą postać popularnej bajki dla dzieci, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tajemniczym światem tego małego stworzenia? Kret to nie tylko sympatyczny bohater opowieści, ale również niezwykle ciekawe zwierzę, które kryje wiele fascynujących sekretów.

Kret, czyli Talpa europaea, to gatunek ssaka z rodziny kretowatych. Choć może wydawać się mały i niepozorny, jego życie w podziemnym królestwie, pełnym tuneli i komór, jest bogate w masę fascynujących aspektów. Kret jest mistrzem podziemnego budownictwa – w ciągu jednego dnia potrafi wykopać od 12 do nawet 15 metrów tuneli. Jak na zwierzę, które waży zaledwie 120 gramów i mierzy około 17 cm, jest to naprawdę niesamowity wynik.

Nie zapada w sen zimowy

Ssak ten prowadzi samotny tryb życia. Swoją zdobycz potrafi zlokalizować nawet w najgłębszej warstwie ziemi. Jego dietę stanowią przede wszystkim dżdżownice, owady i ich larwy oraz drobne kręgowce. Co ciekawe, tuż przed zbliżającą się zimą kret magazynuje pożywienie w specjalnych komorach. Aby dżdżownice nie uciekły mu ze spiżarni, podcina im zwoje nerwowe, co powoduje paraliż, ale jednocześnie pozostawia je przy życiu. W spiżarni potrafi magazynować nawet setki żywych dżdżownic. Krety nie zapadają w sen zimowy. Aby przetrwać zimę potrafią się… skurczyć. Grupa niemieckich badaczy odkryła, że europejskie krety są jednymi z niewielu zwierząt, które doświadczają sezonowego kurczenia się. W trakcie surowej zimy ich mózg staje się nawet o 10% mniejszy, co ułatwia im oszczędzanie energii i przetrwanie ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Ślepy jak kret?

Budowa ciała kreta została doskonale dostosowana do życia w podziemnym labiryncie. Zwierzę to jest nie tylko kopaczem. Jest prawdziwym ekspertem od kopania, którego widok na powierzchni ziemi jest niezwykle rzadki. Jego przednie łapy wyposażone są w potężne pazury, które idealnie sprawdzają się do przekopywania gleby. Zwierzę to potrafi kopać szybko i skutecznie, tworząc tunel w zaledwie kilka chwil. Ponadto, jego krótka i gęsta sierść nie przylega do skóry, dzięki czemu w wąskich norach może poruszać się do przodu i do tyłu. Może być to dla wielu zaskoczeniem, ale, chociaż są bardzo trudne do dostrzeżenia, kret posiada oczy. Ich średnica wynosi około 1 mm. Ssaki te widzą, jednak nie jest to ich mocną stroną. Mają za to świetny słuch i bardzo wyczulony węch.

Kret to nie tylko doskonały górnik, ale także utalentowany architekt. Wydrążony przez niego system tuneli jest tak skomplikowany, że wydaje się być niemal prawdziwym dziełem sztuki. Zwierzę to buduje na różnych poziomach korytarze, które służą mu jako drogi komunikacyjne oraz prowadzą do miejsc, gdzie przechowuje swoją żywność.

Krecie “wybryki”

Najwięcej kretowisk powstaje w godzinach porannych. To właśnie wtedy zwierzęta te są najbardziej aktywne. Po ok. 4-godzinnym okresie aktywności, śpią przez kolejne 4 godziny. Wizytę na powierzchni często przypłacają życiem. Ich naturalnym wrogiem są m.in. bociany, borsuki, lisy, łasice i myszołowy. Chociaż krety powszechnie uważane są za szkodniki, gdyż swoim kopaniem potrafią mocno uszkodzić korzenie niektórych roślin, są niezwykle użyteczne. Ryjąc w ziemi, spulchniają i napowietrzają glebę. Dodatkowo zjadają szkodniki, które są niebezpieczne dla roślin.

Kret to jedno z tych zwierząt, które mimo skromnego wyglądu kryje w sobie niezwykłe adaptacje i umiejętności, co uczyniło go prawdziwym mistrzem podziemnego świata. Warto pamiętać, że zwierzęta te w Polsce objęte są częściową ochroną gatunkową. Nie można ich zabijać. Jedyne, co można zrobić, to złapać je, a następnie przenieść w inne miejsce.

Fot. Ilustracyjne/Pixabay

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kret_europejski

https://www.eska.pl/wiadomosci/krety-sa-niesamowite-zmniejszaja-mozg-by-przezyc-zime-aa-j7Rq-pEKF-jwZm.html

https://bros.pl/porady/co-warto-wiedziec-o-kretach/

https://radiokielce.pl/280170/krety-nie-zapadaja-w-sen-zimowy-jak-odstraszyc-gryzonie-122588/

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka