sobota, 6 kwietnia 2024 06:00

Lekarze zgotowali najdłużej żyjącym bliźniaczkom syjamskim prawdziwe piekło. Nie mieli dla nich litości

Autor Katarzyna Jamróz
Lekarze zgotowali najdłużej żyjącym bliźniaczkom syjamskim prawdziwe piekło. Nie mieli dla nich litości

Każde dziecko zasługuje na pełne miłości i szczęścia dzieciństwo. Niestety wartości te dla sióstr Krivoshlyapova nigdy nie były dostępne. Bliźniaczki w swoim życiu nie doświadczyły ciepła ani nie zaznały prawdziwej miłości. Ich żywot od pierwszych sekund był naznaczony bólem i cierpieniem, któremu przez ponad 50 lat towarzyszyła ponura rzeczywistość.

To był trudny początek roku dla Jekateriny Krivoshlyapovej. Przebywająca w szpitalu młoda kobieta przez dwa dni i dwie noce bezskutecznie próbowała urodzić swoje malutkie dziecko. Po kilkudziesięciu godzinach męczarni personel medyczny zdecydował się na przeprowadzenie u Jekateriny cesarskiego cięcia, po którym okazało się, że nosiła pod sercem nie jedno, a dwoje dzieci. Krótko po zabiegu lekarze podjęli zaskakującą decyzję. Zdecydowali się odseparować maleństwa od otaczającego je świata. Młodej matce wmówiono natomiast, że jej córeczki zmarły chwilę po porodzie. Dlaczego zdecydowano się na tak drastyczny krok?

Masha i Dasha

Personel medyczny po zobaczeniu nowo narodzonych dzieci był w ogromnym szoku. Dziewczynki od razu przewieziono do Instytutu Pediatrii Radzieckiej Akademii Nauk, by bliżej im się przyjrzeć (finalnie spędziły tam następne sześć lat). Ciała sióstr były ze sobą zrośnięte miednicami, miały dwie głowy, cztery ręce i trzy nogi, z których jedna liczyła aż dziewięć palców. Podczas badania okazało się, że dziewczynki posiadały wspólny układ krążenia, ale oddzielne układy nerwowe. 4 stycznia 1950 r. w ZSRR na świat przyszły bliźniaczki syjamskie – Masha i Dasha Krivoshlyapova.

Króliki doświadczalne

Dziewczynkom zamiast specjalistycznej opieki zafundowano prawdziwe piekło na ziemi. Przez lata poddawano je szeregom przerażających i niezrozumiałych w dzisiejszych czasach eksperymentów. Lekarze chcieli się dowiedzieć, jak funkcjonuje ich organizm w ekstremalnych warunkach. W tym celu dziewczynki były m.in. parzone, głodzone, a także zmuszane do czuwania. Nie dość, że wstrzykiwano im radioaktywne i inne tego typu szkodliwe substancje, to jeszcze rażono je prądem po to, by sprawdzić ich odruchy bezwarunkowe. Podczas jednego z eksperymentów naukowcy wbijali igły w ciało jednej z bliźniaczek, by po chwili ocenić reakcję drugiej. Podobnie było w przypadku eksperymentu z lodem. Gdy jedna z sióstr była zanurzona w wannie z lodowatą wodą, w tym samym czasie mierzono temperaturę ciała drugiej. Dziewczynki nigdy nie doświadczyły ciepła ani nie zaznały prawdziwej miłości. Cierpienie i ból były dla nich przerażającą codziennością.

Skazane na kule

Podczas kolejnych badań ustalono, że dziewczynki miały wspólne jelito grube, układ rozrodczy, pęcherz moczowy oraz nogę (zrośniętą z dwóch). Do Centralnego Instytutu Badań Traumatologicznych i Ortopedycznych, w którym spędziły kolejne sześć lat, zostały przeniesione w 1956 r. Robiono wszystko, by odizolować je od świata. Dziewczynki traktowano jak typowe króliki doświadczalne. Ich największym marzeniem było pójście do normalnej szkoły, na co nigdy nie wyrażono zgody. – Po co pokazywać dziwadła normalnym dzieciom? – mówiono wówczas.

W instytucie uznano, że rozwój intelektualny bliźniaczek jest całkowicie adekwatny do ich wieku. Siostry Krivoshlyapova umiały płynnie czytać, pisać, a także rozmawiać z personelem szpitala. Z łatwością nauczyły się chodzić, a do biegania używały “trzeciej nogi”, nad którą obie sprawowały kontrolę. Po przeniesieniu dzieci do Instytutu Ortopedii i Chorób Narządu Ruchu Radzieckiej Akademii Nauk, lekarze z tamtejszej placówki podjęli decyzję o jej amputacji. Ich zdaniem nie wyglądała ona wystarczająco estetycznie. Od tamtej pory dziewczyny poruszały się tylko i wyłącznie przy pomocy wózka inwalidzkiego lub kuli.

Siostra dyktatorka

Masha i Dasha miały kompletnie różne osobowości. Co zresztą dokładnie zaobserwowano na przestrzeni mijających lat. Gdy personel medyczny wydawał dziewczynkom polecenia, Dasha wykonywała je bez chwili zwłoki, czego nie można powiedzieć o jej siostrze, która najwidoczniej nie miała na to ochoty. – To było tak, jakby jedną wychowywała rodzina chłopska, a drugą profesorska – mówił jeden z lekarzy. Masha wykazywała cechy psychopaty, który przez całe życie terroryzował swoją siostrę. Dasha zaś była spokojna i empatyczna. W 1985 r. bliźniaczki odnalazły swoją biologiczną matkę. Przez lata wmawiano im, że kobieta zmarła podczas porodu. Masha, po czterech latach znajomości z kobietą, nieoczekiwanie nie zdecydowała się na kontynuację tej relacji. Oczywiście dziewczyna nie byłaby sobą, gdyby nie zabroniła tego samego swojej siostrze.

Kobiety aż do czterdziestego roku życia mieszkały w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych. Samodzielne mieszkanie na terenie Moskwy otrzymały dopiero w 1989 r. Według dostępnych źródeł Masha zmuszała swoją siostrę do spożywania alkoholu. Sama, ze względu na odruchy wymiotne, nie mogła tego robić. Z racji tego, że miały wspólny układ krwionośny, niezależnie która wypiła, obie odczuwały tego nieprzyjemne skutki.

17 godzin różnicy

– Pamiętam, jak pewnego dnia pod koniec lat dziewięćdziesiątych odwiedziłam ich z listem od brytyjskiego chirurga specjalizującego się w rozdzielaniu bliźniąt syjamskich, proponującym im operację. Dasha spojrzała na Mashę oczami pełnymi nadziei, ale Masha, patrząc prosto przed siebie, natychmiast odpowiedziała „niet” – opowiadała cytowana przez magazyn The Mirror dziennikarka Juliet Butler. Masha odmawiała Dashy wszystkiego, o czym ta kiedykolwiek marzyła. Dziewczyna przed laty zakochała się w jednym z mieszkańców ośrodka opieki społecznej. Uczucie to zostało przez mężczyznę odwzajemnione. Niestety, na drodze do szczęścia tej dwójki stanęła bliźniaczka, która skutecznie wybiła siostrze chłopaka z głowy.

17 kwietnia 2003 r. w wieku 53 lat Masha zmarła na zawał serca. Niespełna 17 godzin później odeszła Dasha, która zatruła się toksynami z rozkładającego się ciała siostry. W chwili śmierci kobiety były najstarszymi żyjącymi bliźniętami syjamskimi.

Źródła:

  • https://www.mirror.co.uk/news/real-life-stories/one-smoked-drank-longed-husband-10964102
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Masha_and_Dasha_Krivoshlyapova
  • https://www.youtube.com/watch?v=0A1Xe4FlZ2s
Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka