środa, 17 kwietnia 2024 08:49

Duże polityczne emocje w powiecie krakowskim. A druga tura lada moment

Autor Norbert Kwiatkowski
Duże polityczne emocje w powiecie krakowskim. A druga tura lada moment

Za nami ogromne emocje związane w wyborami samorządowymi w powiecie krakowskim. W tym regionie toczyła się walka o fotel gospodarzy w wielu gminach takich jak: Krzeszowice, Skawina, Liszki czy Świątniki Górne. Dodatkowo kandydaci walczyli o mandaty do Rad Miejskich czy Powiatowych. No co tu będziemy ukrywać – działo się naprawdę dużo, a przed nami jeszcze druga tura…

Już na wstępie warto podkreślić przeciętną frekwencję wśród głosujących w powiecie krakowskim. Dla przykładu, w Zielonkach wyniosła 55,48 procent, co jest nieco wyższą niż ta w skali kraju (54,9 proc.), ale już w Czernichowie do urn poszło dużo mniej osób. Trudno doszukiwać się jakiś konkretnych powodów takiego stanu rzeczy, jednak na pewno nie wpłynęło to na polityczne emocje. Tych było aż nadto…

Wacław Gregorczyk faworytem

Krzeszowice to niezwykle ważne miasto dla całego regionu. Tutaj o fotel burmistrza w drugiej turze staną Wacław Gregorczyk oraz Kamil Kłosowski. Co ciekawe, pierwszy z panów był blisko zwycięstwa już w pierwszej turze, jednak do wygranej zabrakło mu… niecałe 1,5 procenta głosów (aktualny burmistrz uzyskał 48,54 proc., natomiast jego rywal 34,84 proc.)

Na uwagę zasługuje również skład Rady Miejskiej, gdzie do zdobycia było 21 mandatów. Wśród osób, które wejdą w jej skład możemy wymienić m.in. Monikę Mnich, Witolda Kulczyckiego, Katarzynę Pudełek czy też Leszka Kramarza. Co ciekawe, w tym regionie PIS uzyskał aż 7 mandatów, natomiast Koalicja Obywatelska tylko 3.

Duże emocje w Zielonkach

W wyborach samorządowych o zwycięstwie danego kandydata może zadecydować dosłownie parę głosów. Przekonał się o tym Mirosław Golanko z gminy Zielonki, który z wynikiem 50,37 procent dosłownie rzutem na taśmę wygrał wybory na fotel wójta w pierwszej turze. Jego kontrkandydaci uzyskali kolejno: Piotr Podleśny – 25,59 proc. oraz Paweł Ścigalski - 24,04 proc. Dla obu panów pocieszeniem może być fakt, że dostali się do Rady Gminy w Zielonkach.

Dodatkowo resztę mandatów uzupełnili: Magdalena Listoś, Tomasz Kostecki, Sławomir Zygmuntowicz, Bogusław Król, Katarzyna Harmata, Marta Romańska-Zagórska, Tadeusz Łysek, Marek Małek, Marta Żylska, Agata Radosz-Kwasek, Krzysztof Krzyworzeka, Krzysztof Olawski, Adrian Baran, Dariusz Dragosz, Anna Sieńko, Ryszard Krawczyk, Krzysztof Gaweł, Romana Toft oraz Elżbieta Cich.

W Liszkach druga tura

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w drugiej turze w Liszkach, gdzie o fotel wójta będą konkurować Paweł Miś oraz Wojciech Starowicz. Pierwszy z panów – będzie delikatnym faworytem w tym starciu, jednak wyniki z 7 kwietnia pokazały, że w tej konfrontacji może liczyć się każdy głos, stąd w ostatnich dniach mogliśmy dostrzec dużą aktywność polityczną obu kandydatów.

Podobnie sytuacja wygląda w Świątnikach Górnych, gdzie największe poparcie w pierwszym głosowaniu zdobyła urzędująca aktualnie burmistrz Małgorzata Duży, a jej kontrkandydatem będzie Rafał Stadnik. Co prawda, w pierwszej turze dość wyraźnie wygrała pierwsza kandydatka (39,21 proc. przy 22,37 proc. jej rywala), jednak – jak doskonale wiemy – druga tura rządzi się swoimi prawami i emocji na pewno nie zabraknie.

W Skawinie duża niewiadoma…

Dla wielu obserwatorów najciekawszym regionem na politycznej scenie powiatu krakowskiego jest Skawina. Tutaj możemy spodziewać się ogromnych emocji związanych z drugą turą, ponieważ aktualny burmistrz – Norbert Rzepisko uzyskał 47,57 proc. głosów, natomiast jego kontrkandydatka Anna Wąsowicz aż 41,01 proc.

W tym mieście również warto zwrócić uwagę na silną pozycję Prawa i Sprawiedliwości, które do Rady Miejskiej uzyskało 10 mandatów, a dla przykładu komitet KWW Lepsza Gmina Skawina nie uzyskał żadnego. Ciekawym faktem jest to, że do uzyskania mandatu wystarczyło nawet 231 głosów, tak jak w przypadku Ewy Masłowskiej z Jaśkowic.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

‌‌Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).

Foto: zdjęcie poglądowe/Wikipedia

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka