czwartek, 11 kwietnia 2024 14:16

Niestety w polskich lasach to codzienność. Dzikie psy są niezwykle groźne dla leśnej zwierzyny [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Niestety w polskich lasach to codzienność. Dzikie psy są niezwykle groźne dla leśnej zwierzyny [WIDEO]

Prawda jest taka, że wina leży tu głównie po stronie człowieka. Poprzez zaniedbanie obowiązków wynikających z faktu posiadania psa - te wkrótce zaczynają być "samodzielne" i tworzą się w grupy "dzikich psów", które są niezwykle niebezpieczne dla "mieszkańców" lasów.

Przykład zagrożenia wynikającego z agresji czworonogów zarejestrowała fotopułapka wykorzystywana w monitoringu przyrodniczym na terenie Biebrzańskiego Park Narodowy. Na nagraniu opublikowanym przez Facebookowy profil Fotopułapki - Trail Cameras (Autor: Magdalena Olkowska, BbPN), widzimy, jak grupa dzikich psów goni dwa łosie.

Z racji swoich gabarytów - największy żyjący ssak kopytny w Polsce - zapewne sobie poradził, ale i tak jest narażony na ogromny stres i sytuację, która nie powinna mieć nigdy miejsca. Tym bardziej, że wielokrotnie możemy się napotkać na zdjęcia i nagrania, gdzie widzi się, martwe zwierzęta zagryzione przez psy (wilki praktycznie nigdy nie zabijają dla przyjemności, tylko w celach konsumpcyjnych):

Psy goniące dwa łosie

Oto przykład sytuacji, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Fotopułapka wykorzystywana w monitoringu przyrodniczym na terenie Biebrzański Park Narodowy zarejestrowała grupę psów goniących dwa łosie. Winę ponosi tu tylko i wyłącznie człowiek, jego brak wyobraźni i zaniedbanie przez niego obowiązków wynikających z faktu posiadania psów. 🎥 Magdalena Olkowska, BbPN 👉🏾 Biebrzański Park Narodowy

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Wtorek, 20 lutego 2024

Psi problem...

W Polsce żyje nawet 8 milionów psów, co stawia nas w europejskiej czołówce. Nie wszystkie czworonogi mają jednak ciepły, wymarzony dom. Wiele z nich żyje przywiązanych do bud czy też w skrajnych warunkach, natomiast szacuje się, że nawet 70 tysięcy czworonogów może być zdziczałych.

Jak widać, problem jest naprawdę spory. Dla porównania w naszym kraju żyje około 5 tysięcy wilków i pojawia się wiele głosów, że liczebność tego drapieżnika powinna być ograniczona ze względu na ich naturę. A tu mamy ponad 14 razy więcej osobników i też muszą coś jeść...

Fot.: Fotopułapki - Trail Cameras/zrzut ekranu

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka