wtorek, 7 maja 2024 12:23

Ubezpieczenie ogrodzenia domu - czy się opłaca? Jak działa?

Autor Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie ogrodzenia domu - czy się opłaca? Jak działa?

Ubezpieczając wartościowe mienie, zapewniamy sobie wsparcie finansowe na wypadek uszkodzenia lub zaginięcia. Zwykle pamiętamy o polisach dotyczących domu i mieszkania, samochodu, a także polisie na życie. A co z mniejszymi, ale równie wartościowymi przedmiotami? Ubezpieczenie ogrodzenia domu zawsze warto mieć, nawet jeśli zniszczenia nie zdarzają się często. Zobacz, jak wygląda umowa ubezpieczenia ogrodzenia, co obejmuje i w jakich sytuacjach działa.

Jak można kupić ubezpieczenie ogrodzenia posesji?

Wiele osób zastanawia się, czy mogę ubezpieczyć wyłącznie ogrodzenie? Otóż nie, taka opcja nie jest dostępna. Jedyną formą jest ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej lub ubezpieczenie domu letniskowego. Powodem jest fakt, że ubezpieczyciele traktują ogrodzenie jako integralną część nieruchomości.

Nie trzeba zatem załatwiać kolejnej polisy. Wystarczy uwzględnić ogrodzenie w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu. Jest to wygodne, ale jednocześnie utrudnia odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie ogrodzenia.

Co oprócz ogrodzenia chroni ubezpieczenie?

W ramach polisy mieszkaniowej możemy ubezpieczyć niemal wszystko, co mamy na swojej posesji. Każdy punkt w kategorii zabudowań małej architektury, czyli np. garaż, altana, szopa, budynki gospodarcze, nawierzchnia podjazdu, a także elementy dekoracyjne - oczko wodne, rośliny ogrodowe, fontanny i rzeźby, a nawet parasole ogrodowe montowane na stałe.

Polisy mieszkaniowe mogą też obejmować zabudowania oddalone od domu do 2 km, np. garaż wolnostojący.

Jakie typy ogrodzeń możemy ubezpieczyć?

Nie zawsze ogrodzenie ubezpieczonej posesji jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wzbraniają się przed ubezpieczaniem słabych i podatnych na warunki atmosferyczne płotów (np. drewnianych). Zdecydowanie łatwiej jest ubezpieczyć ogrodzenie panelowe, metalowe i betonowe.

Warto pamiętać, że rodzaj też ma wpływ na koszt ubezpieczenia ogrodzenia - im większe jest ryzyko szkody, tym kwota ubezpieczenia będzie wyższa.

Jakie elementy posesji obejmuje ubezpieczenie ogrodzenia?

Ogrodzenie w polisie ubezpieczeniowej definiowane jest jako integralny element posesji. Ale pod tym pojęciem rozumiemy nie tylko płot. Co obejmuje ubezpieczenie ogrodzenia domu? W skład ogrodzenia wchodzą zamontowane trwale elementy ogrodzenia, takie jak:

mur oporowy,

brama i furtka,

skrzynka na listy,

domofon,

siłowniki i napędy bram.

Warto ubezpieczyć ogrodzenie, aby otrzymać pieniądze z polisy za uszkodzenie jednej z tych części. Szczególnie jeśli korzystamy z kosztownych rozwiązań.

Jakie szkody obejmuje ubezpieczenie ogrodzenia?

Tak samo, jak w przypadku domu, ubezpieczenie ogrodzenia z polisy mieszkaniowej zapewnia ochronę w określonych sytuacjach.

Zakres ochrony ogrodzenie uwzględnia szkody wyrządzone przez żywioły:

pożar,

powódź,

trzęsienie ziemi,

lawinę,

silny wiatr,

upadek drzew i masztów,

wybuch,

człowieka:

uderzenie pojazdu mechanicznego,

uderzenie statku powietrznego,

dewastacja,

kradzież ogrodzenia,

i na skutek zdarzeń losowych:

osuwanie i zapadanie się ziemi,

przepięcie,

działalność dzikich zwierząt.

W przypadku zniszczenia ogrodzenia na skutek osunięcia gruntu trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel może nie chcieć wypłacić odszkodowania, jeśli mieszkamy na terenach, na których takie zjawiska zachodzą często.

Kiedy odszkodowanie za zniszczone ogrodzenie nie zostanie wypłacone?

Domagając się wypłaty odszkodowania za ogrodzenie, musimy pamiętać, że jego zasadność może zostać podważona. Warunkiem uzyskania pełnego odszkodowania jest udowodnienie, że zdarzenie, które przyczyniło się do zniszczeń, było losowe i nie mieliśmy na nie wpływu.

Warunki ubezpieczenia ogrodzenia jasno określają, że jeśli uszkodzenie ogrodzenia powstało z naszej winy, to polisa nie chroni ogrodzenia. Obowiązuje ona tylko w wypadku szczególnych rodzajów dewastacji - wandalizmu i działania przypadkowego osób trzecich. Co to oznacza?

Jeśli sami uszkodzimy ogrodzenie, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to ochrona nie obowiązuje. Jeśli natomiast sprawcą zniszczenia jest obca nam osoba, to ubezpieczenie ogrodzenia zostanie wypłacone.

Za naprawę zapłacimy z własnej kieszeni także wtedy, gdy do zniszczenia elementu posesji przyczynimy się niebezpośrednio, ale będzie podejrzenie, że kogoś namówiliśmy lub sprawcą będzie nasz znajomy albo zwierzak. Polisa mieszkaniowa nie działa, kiedy zniszczenia są wynikiem zaniedbań, niewłaściwej konserwacji lub po prostu zużycia materiału po latach.

Czy można wykupić ubezpieczenie ogrodzenia na wypadek wojny?

Wiele rzeczy w naszym życiu prywatnym jest trudnych do przewidzenia, a niepewna sytuacja na świecie sprawia, że rośnie zainteresowanie takimi produktami, jak ochrona ogrodzenia i mieszkania na wypadek wojny.

Zakres ochrony ogrodzenia z polisy mieszkaniowej obejmuje ogromną ilość zdarzeń, jednak ubezpieczenie nieruchomości nie uwzględnia działań wojennych. Istnieją jednak możliwości zwiększenia ochrony, które możesz znaleźć tu https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-mieszkania-od-wojny/625.html.

Czy warto wykupić ochronę ogrodzenia?

Ta opcja spowoduje wzrost sumy ubezpieczenia, ale w wielu sytuacjach warto poszerzyć ubezpieczenie mieszkania o ogrodzenie. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, na czym polega ubezpieczenie ogrodzenia. Nie ogranicza się ono do płotu, ale uwzględnia wiele elementów, których naprawy mogą być kosztowne, w tym instalacje ozdobne. Dzięki ubezpieczeniu ogrodzenia nie musisz obawiać się żadnych zdarzeń losowych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka