środa, 8 maja 2024 07:56

Jak przebiega rejestracja przyczepy samochodowej?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak przebiega rejestracja przyczepy samochodowej?

Zakup przyczepy samochodowej w wielu sytuacjach wynika z potrzeby pozyskania dodatkowego miejsca do przewożenia różnego rodzaju towarów. Pojemna przyczepa to świetne narzędzie, które znacząco rozszerza możliwości auta i wpływa w realny sposób na ogólną ładowność pojazdu. Należy jednak pamiętać, ze każdą przyczepę samochodową należy zarejestrować. Procedura ta pozwala na legalne poruszanie się po drogach całym zestawem i pozwala uniknąć mandatu. Najlepiej od razu po zakupie zabrać się za rejestrację pojazdu, który będzie miał znaleźć się na drogach. Prezentujemy, w jaki sposób przebiega cała procedura i o czym pamiętać, aby uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Wzór wniosku o rejestrację przyczepy samochodowej - jakie dokumenty przygotować?

Podstawą do tego, aby przystąpić do rejestracji przyczepy samochodowej jest wyposażenie się w niezbędne dokumenty. Wcześniejsze zadbanie o wszystkie kwestie formalności pozwala łatwiej przejść przez wszystkie procedury i szybciej cieszyć się uzyskaniem dopuszczenia do ruchu drogowego. Podstawą jest wniosek potrzebny do rejestracji pojazdu. Nie czekaj zatem i pobierz wzór wniosku o rejestrację przyczepy samochodowej, który stanowi fundament do tego, aby przystąpić do dalszych działań i móc łatwiej przejść przez wszystkie etapy. Obecnie sam wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej.

Oprócz samego wniosku niezbędne są również takie dokumenty, jak:

  • potwierdzenie bycia właścicielem przyczepy (np. faktura, umowa sprzedaży lub inny dokument),
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie,
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny razem z aktualnym badaniem technicznym,
  • posiadane tablice rejestracyjne,
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Z tak przygotowanym kompletem dokumentów można udać się do wydziału komunikacji, w którym możliwe będzie przystąpienie do dalszych czynności i przejście przez całą procedurę rejestracji przyczepy.

Jak wygląda rejestracja przyczepki w zależności od miejsca zakupu?

Rejestracja przyczepy samochodowej nieznacznie się różni w zależności od miejsca, w którym została zakupiona. Odrobinę inne dokumenty należy zgromadzić w przypadku przyczep nowych i używanych.

Zakup zupełnie nowej przyczepy samochodowej wymaga przy rejestracji przedstawienia faktury VAT, homologacji i oświadczenia. Sytuacja dla nabywców jest odrobinę ułatwiona, gdyż sprzedawcy dbają o przygotowanie kompletu dokumentów potrzebnych do rejestracji. Świadczą również pełne doradztwo w tym zakresie, aby każdy nabywca mógł łatwo poradzić sobie z kwestią wszystkich formalności. Dodatkowo w niektórych przypadkach można zlecić rejestrację pojazdu sprzedawcy. W takiej sytuacji cała procedura jest jeszcze łatwiejsza, a nabywca odbiera przyczepę z niezbędnymi dokumentami. Najczęściej przez sprzedawców przeprowadzana jest rejestracja czasowa.

W przypadku przyczep używanych podstawowym dokumentem, który należy posiadać jest umowa kupna-sprzedaży. Powinna zawierać wszystkie dane pojazdu. Najważniejsze to marka, model i numer VIN. Najczęściej na umowę przenoszone są wszystkie dane z dowodu rejestracyjnego. Sprzedający w miarę możliwości powinien także dostarczyć dane ważnej polisy OC oraz aktualne badanie ze stacji kontroli pojazdów. Dzięki temu łatwiej będzie o rejestrację pojazdu.

Jak dokonać rejestracji pojazdu SAM?

Osobną kategorią są przyczepki typu SAM. Oznaczają pojazdy wykonane samodzielnie. W takiej sytuacji rejestrację pojazdu można przeprowadzić, przedstawiając badania techniczne oraz decyzję Transportowego Dozoru Technicznego o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Dopiero to pozwala uzyskać tablice rejestracyjne dla przyczepy, które pozwolą poruszać się nią po drogach.

Ile trwa rejestracja przyczepy?

Rejestracja przyczepy samochodowej pod względem czasu nie różni się od klasycznej rejestracji auta. Również trwa maksymalnie 30 dni kalendarzowych. Decydując się na rejestrację pojazdu, urząd wydaje również na czas wszystkich procedur "miękki dowód rejestracyjny". Stanowi formę pozwolenia czasowego na poruszanie się po drogach, nim wszystkie czynności zostaną zakończone. Dopiero po tym czasie na właściciela pojazdu czeka "twardy dowód rejestracyjny", który jest ważny bezterminowo. W takim dowodzie rejestracyjnym znajdują się również wszystkie informacje na temat posiadanej przyczepki.

Koszt rejestracji przyczepy samochodowej

Opłaty rejestracyjne dla przyczepki nie są bardzo wysokie. W przypadku wymiany tablic rejestracyjnych koszt rejestracji to 120 złotych. W przypadku, gdy właściciel decyduje się zarejestrować przyczepę samochodową na starych tablicach, to koszty spadają do 80 złotych. Pełny wykaz kosztów i informacje na temat rejestracji sprawdź tu.

Należy jednak pamiętać, że sama rejestracja to nie wszystko. Niezbędne jest także ubezpieczenie przyczepy. Tak jak każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi posiadać ważną polisę, aby możliwe było legalne poruszanie się po drogach. Sam koszt polisy zależy głównie od dopuszczalnej ładowności przyczepki. Dla najmniejszych roczny koszt polisy może wynosić zaledwie 100 złotych. W przypadku większych koszty oczywiście odpowiednio wzrastają. Najczęściej jednak koszt polisy OC dla przyczep jest zdecydowanie niższy niż dla samochodów.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka