wtorek, 23 kwietnia 2024 09:20

Pięć krakowskich księgarni kameralnych, które warto odwiedzić

Autor Karolina Kurando
Pięć krakowskich księgarni kameralnych, które warto odwiedzić

Księgarnie kameralne są doskonale zaopatrzone, posiadają wyjątkowy urok i pracują w nich księgarki i księgarze, którzy indywidualnie doradzą i pomogą w wyborze perfekcyjnej lektury. Chociaż kwestia problemów, z jakimi muszą się zmagać, cały czas powraca, cieszą się one niemałym zainteresowaniem i mają swoich sympatyków i stałych bywalców.

Z okazji Światowego Dnia Książki, zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem pięciu kameralnych księgarni w Krakowie, jak również odwiedzenia chociaż jednej z nich. A może warto byłoby wybrać się w majówkę na spacer, odwiedzając każde z tych miejsc po kolei? Możliwości jest wiele!

De Revolutionibus Books

Rynek Podgórski 8

Kiedy De Revo (jak wszyscy mówią) znajdowało się w lokalu przy ul. Brackiej, było jednym z ulubionych miejsc osób studiujących na Wydziale Polonistyki UJ. W końcu z ul. Gołębiej czy Grodzkiej to tylko kilka kroków. Na Rynek Podgórski, gdzie Milena Gumienny przeniosła swoją księgarnię, jest nieco dalej, jednak jest to księgarnia tak kultowa i wyjątkowa, że panuje w niej ciągły ruch. Po przeprowadzce charakter księgarni się nie zmienił, znajdujące się w niej książki nadal są starannie selekcjonowane. Jest kawa, są tajemnicze przestrzenie między regałami, w których można się schować z americano i nowym wydaniem Ulissesa albo Heartstopperem. Jest wszystko. Nawet gadżety z Wisławą Szymborską.

Compare Bookstore

Rynek Główny 20

fot. Edyta Dufaj

Młodsza siostra kultowego De Revo, klimatem przypominająca od lat już nieistniejącą Księgarnię Hetmańską, która znajdowała się tuż obok. Ze względu na to, że posiada większą przestrzeń niż księgarnia na Rynku Podgórskim, to tu odbywa się większość spotkań autorskich i wszelkiego rodzaju eventów. Compare Bookstore jest także wejściem do przestrzeni Pałacu Potockich, w której również odbywają się rozmowy, spotkania, także te festiwalowe. W drodze na wieczór autorski ulubionej poetki warto przystanąć i kupić tom do podpisu.

Księgarnia Pod Globusem Książnica Polska

ul. Długa 1

Źródło: facebook.com/ksiegarniapodglobusem/

W ubiegłym roku Księgarnia Pod Globusem zyskała dopisek „Książnica Polska”. Anna i Patryk Czarkowscy zaczarowali to miejsce na nowo. Księgarnia znajduje się na ul. Długiej 1, w Domu Pod Globusem, tuż obok siedziby Wydawnictwa Literackiego. Jest doskonale zaopatrzona. Co istotne, pod Globusem znajdziemy szeroki wybór literatury dziecięcej i młodzieżowej, Czarkowscy dbają o osoby czytające w każdym wieku. Spacerując ulicą Długą, warto spojrzeć na witrynę i sprawdzić, jaki wiersz akurat w niej wisi.

Karakter

ul. Tarłowska 12

fot. Paulina Myśliwiec

W Karakterze nie mają kawy, co podkreślają od razu, ale tak wciągają w rozmowę, że wszystko inne staje się nieważne. Księgarniana perła położona nieopodal Filharmonii Krakowskiej, gdzie zawsze można spotkać kogoś znajomego. Karakter to nie tylko fantastyczne książki i domowa atmosfera, ale również interesujące spotkania autorskie.

LOKATOR

ul. Mostowa 1

Źródło: facebook.com/fajnemiejscezksiazkami/

Książki na Kazimierzu? Tylko w Lokatorze na Mostowej. Księgarnia często organizuje spotkania autorskie, zawsze dzieje się coś ciekawego. Można usiąść i wypić kawę, przejrzeć magazyn literacki. Miejsce z duszą.

Znaliście wszystkie wyżej wymienione księgarnie kameralne? A może macie swoją ulubioną, która nie znalazła się w zestawieniu?

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka