Powietrze dla miasta Wyróżniony

- Na inwestycje drogowe w tegorocznym budżecie zarezerwowano ponad milion zł. Wreszcie rozpoczną się prace projektowe obwodnicy Miechowa ze wschodu na zachód. To niezwykle potrzebna miastu inwestycja, która cały ruch kołowy, szczególnie ciężki transport, ze Śląska skieruje poza miasto. W tegorocznym budżecie przeznaczono 62 000zł na studium wykonalności tej obwodnicy. Firma projektowa właśnie kończy uzgodnienia koncepcji przebiegu obwodnicy w terenie. Uzgodnienia mają zostać zakończone w najbliższych dniach - mówił w lutym 2011 roku nowy burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

           Tak duże inwestycje rodzą się w finansowych bólach władz centralnych i samorządowych, bo mowa tu o grubych milionach, a w skali całego kraju nawet miliardach złotych. Dlatego ostateczne decyzje zapadają po latach: negocjacji, spotkań, próśb, podróży, setek pism, petycji, konsultacji, kalkulacji… W przypadku miechowskiej obwodnicy nie było inaczej. Od śmiałych (i nierealnych dla malkontentów) pomysłów debiutującego na samorządowej scenie burmistrza, miną cztery lata, do czasu gdy lokalne władze samorządowe (burmistrz i starosta) podpiszą umowę z samorządem wojewódzkim na budowę obwodnicy Miechowa, której kosztorys opiewał na 52 miliony złotych.

            Obwodnica Miechowa licząca 8,36 km długości powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr. 783, łączącej dwa województwa – małopolskie i świętokrzyskie. W ramach inwestycji powstały 4 ronda: na początku i końcu obwodnicy, na skrzyżowaniu z DK7 oraz na skrzyżowaniu z drogą powiatową z Miechowa w stronę Sędziszowa (nr 1182K) dla skomunikowania dróg przecinających budowaną obwodnicę, przy których powstaną chodniki i przejścia dla pieszych. Został wybudowany również most nad rzeką Cichą i wiadukt nad torami kolejowymi. Wzdłuż obwodnicy powstały drogi, które zapewnią dojazd do działek, spełniając jednocześnie funkcję ścieżek rowerowych - część z nich pokryto asfaltem.

Inwestycja przewidziała budowę przepustów i przejść dla zwierząt: mostu i dwóch przejazdów gospodarczych pod obwodnicą dla średnich zwierząt oraz czterech przejść dla płazów. Teren wokół tych przejść został zabezpieczony poprzez zastosowanie urządzeń naprowadzających. Uszczelniono przydrożne rowy, co zabezpiecza wody gruntowe, zbudowano zbiornik retencyjny oraz umocniono skarpy. W ramach zadania powstała nowa infrastruktura techniczna, tj. kanalizacja deszczowa, a na wszystkich czterech rondach pojawi się oświetlenie typu LED. Montowane są urządzenia bezpieczeństwa ruchu w postaci barier ochronnych, kamer do monitoringu, tablic VMS, które wyświetlać będą komunikaty z ostrzeżeniami dla kierowców oraz oznakowanie pionowe i poziome. Zagospodarowane zostaną również wyspy środkowych rond. Wykonawcą tej istotnej dla płuc Miechowa inwestycji jest firma Skanska.

Przejazd pomiędzy Małopolską i woj. świętokrzyskim odbywać się będzie z zastosowaniem urządzeń systemu ITS (Inteligentny System Transportowy) współpracujących z systemem ZSSRWM (Zintegrowanym Systemem Sterowania Ruchem w Małopolsce). Dzięki temu zwiększy się przepustowość, poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, czyli zmniejszy się liczba wypadków.

               Obwodnica w pierwotnym planie miała łączyć się z S7 Rabka - Gdańsk. Pamiętamy jednak, że do pełnego szczęścia zabrakło zgody mieszkańców Poradowa i oprotestowany odcinek Miechów - Szczepanowice został wyłączony z przebiegu S7. GDDKiA opracowała w związku z tym kolejne wersje przebiegu S7 na tym odcinku, z czego w tej chwili jedynie dwie są brane pod uwagę (wyłonione po akcji ankietowej i podczas konsultacji). Obecnie odbywają się spotkania z mieszkańcami, by wybrać tę ostateczną. Gdyby nie protest mieszkańców Poradowa obwodnica Miechowa być może od razu połączyłaby się z S7 i usprawniła do końca ruch tranzytowy. Trzymając się obietnicy ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka - S7 zostanie ukończona do 2022 roku. Więc w najgorszym razie zaczekamy… 4 lata.

              Otwarcie miechowskiej obwodnicy zapowiedziano na koniec września br. Znając wykonawcę dotrzyma on tego terminu. Obwodnica rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum Miechowa – główny ruch zostanie bowiem wyprowadzony poza miasto i ominie je od północnej strony. Dzięki poprawie dostępności komunikacyjnej, obwodnica przyczyni się do rozwoju Miechowa i okolic, poprawi bepieczeństwo pieszych i kierowców, a mieszkańcy odetchną od hałasu i ruchu samochodów, które rozjeżdżają centrum miasta. 

             Mamy nadzieję, że przez większą dostępność komunikacyjną Miechowa pojawią się inwestorzy, a mieszkańcy znajdą nowe miejsca pracy na miejscu - rezygnując z kosztownych i czasochłonnych dojazdów do pracy - nawet w innym mieście. 

Foto: Grzegorz Górak

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA