czwartek, 11 maja 2023 06:00

Fotowoltaika - 5 najważniejszych rzeczy o jakich musisz wiedzieć przed kupnem

Autor Artykuł partnera
Fotowoltaika - 5 najważniejszych rzeczy o jakich musisz wiedzieć przed kupnem

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd i zwiększyć swoją niezależność energetyczną. Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej dostępna i coraz bardziej opłacalna. Podpowiadamy, na jakie 5 najważniejszych rzeczy trzeba zwrócić uwagę przed kupnem fotowoltaiki dla budynku jednorodzinnego.

1.Wybierz odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej

Zanim zamówimy instalację fotowoltaiczną, trzeba wiedzieć, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na moc paneli wpływa też ułożenie dachu względem słońca, powierzchnia dachu oraz jego zacienienie. Właściwe dobranie mocy instalacji pozwoli na pokrycie większości lub nawet całego zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku. Nadmiar energii możemy sprzedać do sieci (w systemie netbilingu) lub wykorzystać w inny sposób. Musimy jednak pamiętać, że choć nadwyżka energii elektrycznej może być odsprzedana do sieci elektroenergetycznej, to prosument może odzyskać jedynie 20 procent środków z każdego miesiąca. To może zniechęcać do montażu instalacji większej, niż nasze zapotrzebowanie, ale z kolei większa instalacja fotowoltaiczna, zapewni nam większą oszczędność - czyli zmniejszy czas zwrotu inwestycji.

Przy montażu instalacji fotowoltaicznej możemy skorzystać z dofinansowania z programu Mój Prąd. W regulaminie tego programu podkreślono, że:

“Mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez mikroinstalację objętą dofinansowaniem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120 % całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę (Wnioskodawcę) w tym samym okresie rozliczeniowym.”

Oznacza to, że jeśli chcemy skorzystać z dofinansowania nasza instalacja nie może wytwarzać więcej niż 20 % energii ponad nasze zapotrzebowanie. Biorąc jednak pod uwagę to, że zużywamy coraz więcej energii w gospodarstwach domowych – w naszych domach pojawiają się coraz częściej hybrydowe samochody, pompy ciepła czy klimatyzatory, warto dobrać moc instalacji fotowoltaicznej zawsze z nadwyżką 10% - 20% w stosunku do rocznego zużycia energii elektrycznej, wskazanego na naszym rachunku za prąd.

2.Moduł fotowoltaiczny – jak wybrać sprawdzonych producentów?

Rynek modułów fotowoltaicznych zdominowały panele wykonane z krzemu monokrystalicznego. I nie ma się co temu dziwić – moduły monokrystaliczne charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny i niejednokrotnie przekraczają już sprawność 21 procent. Oprócz samej sprawności paneli PV, warto zwrócić uwagę na gwarancję – zarówno producenta jak i gwarancję mocy. Standardem w branży jest co najmniej 12 lat gwarancji na produkt oraz 25 lat gwarancji na wydajność. Najbardziej renomowani producenci oferują nawet 30 lat gwarancji zarówno na produkt jak i na sprawność. Wybierając moduły fotowoltaiczne warto wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty: zarówno sprawność, gwarancję jak i renomę firmy.

3.Jaki wybrać falownik i czy warto mieć magazyn energii?

Falownik – lub inwerter – to urządzenie, które przekształca energię produkowaną przez moduły fotowoltaiczne na energię, którą możemy wykorzystać do zasilania urządzeń w domu. Ta przetwornica pełni najważniejszą rolę w instalacji PV i bez niej nie moglibyśmy wykorzystać energii. Wybierając falownik do instalacji, musimy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: czy planujemy montaż magazynu energii.

Magazyn energii jest niewątpliwie korzystnym rozwiązaniem. Pozwala nam na lepsze wykorzystanie energii, którą wytwarza nasza fotowoltaika, bo nadmiar (wytworzony na przykład w słoneczny dzień) możemy zmagazynować i wykorzystać wieczorem. Zmagazynowana energia przyda się nam wówczas, gdy na przykład wyłączą nam prąd. Skorzystać z wyprodukowanej i zgromadzonej energii pozwolą nam falowniki hybrydowe z funkcją Full Backup, które są w stanie zasilić wyodrębnione obwody na przykład podczas awarii sieci. Gdy zamontujemy falownik hybrydowy wraz z magazynem energii możemy też uzyskać większe dofinansowanie niż przy standardowym, sieciowym falowniku.

Niestety, wspomniane plusy mają jednak swoją cenę – falownik hybrydowy wraz z magazynem energii jest zdecydowanie droższy niż standardowy falownik sieciowy.

4.Monitoring i gwarancja wykonawcy

Aby mieć pewność, że nasza instalacja fotowoltaiczna działa w pełni sprawnie i zgodnie z założeniami – ważną kwestią jest jej monitoring. Aktualnie na rynku prawie wszystkie falowniki posiadają funkcję monitoringu – przez WiFi czy Ethernet. Warunkiem konfiguracji aplikacji do monitoringu jest albo podłączenie kabla bezpośrednio do falownika, albo dostęp do sieci Wi-Fi w miejscu montażu. Dla bardziej wymagających, producent falowników Solar Edge wprowadził możliwość monitorowania każdego modułu z osobna. To wymaga jednak podłączenie do każdego modułu optymalizatora mocy, który kosztuje w okolicach 250 – 300 zł netto od sztuki.

Inną ważną sprawą jest czas gwarancjiobejmującej naszą instalację. Sprawdzajmy więc, czy wykonawca gwarantuje konfigurację falownika do zdalnego monitoringu oraz jak długą zapewnia gwarancję na wykonanie instalacji. Kluczowe są też zapisy w umowie, które określają czas, w którym wykonawca usunie usterkę. Wybierając wykonawcę warto też sugerować się jego doświadczeniem, stażem na rynku oraz opiniami o danej firmie. Wpłacanie zaliczki wykonawcy, który od niedawna prowadzi działalność może nie być najlepszym pomysłem. Prześwietlmy zatem zawsze potencjalnego wykonawcę i zadbajmy o monitoring instalacji, aby szybko móc zdiagnozować nieprawidłowości.

5.Projekt instalacji fotowoltaicznej i wymagane uzgodnienia

Aby być pewnym, że nasza instalacja fotowoltaiczna będzie poprawnie działała i zostanie zamontowana zgodnie z przepisami, warto zainwestować w profesjonalny projekt instalacji fotowoltaicznej. Projekt zawsze powinien być przygotowany indywidualnie i dostosowany do naszych potrzeb oraz obiektu, który ma zasilać.

W projekcie znajdziemy wizualizację rozłożenia modułów fotowoltaicznych, prognozowany uzysk energii czy dobór wymaganych zabezpieczeń i przekroju okablowania. Projektant odpowie również na nurtujące nas pytania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Nie zapominajmy również o obowiązku zgłoszenia instalacji do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Instalacja musi być opieczętowana uprawnieniami elektrycznymi lub UDT. W przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację powyżej mocy 6,5kWp wymagane jest również uzgodnienie z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Powinna być tak zaprojektowana, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnym pożarem. Jeśli zapomnimy o uzgodnieniu instalacji o mocy powyżej 6.5kWp z rzeczoznawcą, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do pożaru. Warto skorzystać z usług profesjonalnego biura projektowego, które przeanalizuje dokładnie naszą sytuację i zaproponuje najlepsze i zgodne z przepisami rozwiązania.

By uzyskać szczegółowe informacje na temat wymaganych uzgodnień instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się ze specjalistami z MPPV PROJEKT.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka