wtorek, 19 marca 2024 12:35

„Władzy oddać nie planują”. W powiecie krakowskim czekają nas ogromne polityczne emocje

Autor Norbert Kwiatkowski
„Władzy oddać nie planują”. W powiecie krakowskim czekają nas ogromne polityczne emocje

Już tylko niespełna trzy tygodnie dzieli nas od wyborów samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w powiecie krakowskim, gdzie o mandaty będą rywalizować lokalni politycy do Sejmiku Województwa Małopolskiego, rad gmin, rady powiatu, a także na stanowiska wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.

Po co głosować? To pytanie przy okazji każdych wyborów pada regularnie, a odpowiedź jest często sugestywna. Prawda jest jednak taka, że zwłaszcza przy okazji wyborów samorządowych nasz głos może naprawdę dużo "ważyć". Dlatego odpowiadając na powyższe pytanie możemy odpowiedzieć zbiorczo: żeby zadbać o opiekę przedszkolną dla swoich dzieci, żeby wybrać tych, którzy będą wydawać nasze wspólne pieniądze, żeby nasza miejscowość ładniej wyglądała, żeby przybyło miejsc pracy, żeby nie narzekać, ze komunikacja źle działa... Powodów jest mnóstwo i to tylko od zależy, co z tym naprawdę zrobimy…

Jeśli czujecie się przekonani - to poniżej prezentujemy lekką ściągawkę - która mamy nadzieje, że pozwoli choć w podstawowym stopniu zorientować się z kwietniowym głosowaniem w powiecie krakowskim.

17 na 19 szefów gmin chętnych na prelekcję

Duże emocje szykują się w wyborach na włodarzy miejscowości znajdujących się w powiecie krakowskim. Wystarczy wspomnieć, że tylko w Świątnikach Górnych o fotel burmistrza stara się 6 kandydatów. Łącznie w całym regionie startuje 49 kandydatów, w tym 19 na burmistrzów w pięciu gminach miejsko-wiejskich oraz 30 na wójtów w 12 gminach wiejskich. Co warto dodać, o prelekcję nie starają się włodarze w gminach Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Zielonki.

Wszystkich kandydatów oczywiście nie jesteśmy w stanie wymienić, jednak pokusiliśmy o małe zestawienie w przypadku kilku większych miejscowości. I tak o to w Krzeszowicach rywalizują: Wacław Gregorczyk, Kamil Kłosowski oraz Stanisław Molik; w Skawinie: Wojciech Pac, Norbert Rzepisko oraz Anna Wąsowicz; w Zabierzowie: Elżbieta Buran oraz Dorota Kęsek, natomiast w Skale: Robert Jakubek, Piotr Opalski, Piotr Trzcionka oraz Krzysztof Wójtowicz.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w Sułoszowej mamy tylko jednego kandydata. Jest nim Stanisław Gorajczyk z KKW Trzecia Droga PSL Pl 2050 Szymona Hołowni.

Powalczą w 8 komitetach wyborczych…

Znane są już również wszystkie nazwiska w najbliższych wyborach do Rady Powiatu Krakowskiego. W sumie o 29 miejsc w radzie będą ubiegać się kandydaci z 8 okręgów wyborczych:  Czernichów, Liszki – 3, Igołomia-Wawrzeńczyce, Mogilany, Świątniki Górne – 4, Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki – 3, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa – 4, Krzeszowice – 3, Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki – 5,  Skawina – 4, Zabierzów – 3.

Wśród faworytów z konkretnych partii możemy wymienić - KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA Hołowni: Janusz Pasternak (numer 1 w okręgu wyborczym 4), Tomasz Piasecznik (numer 1 w okręgu wyborczym 8) oraz Józef Rysak (numer 1 w okręgu wyborczym 2); KKW Koalicja Obywatelska: Katarzyna Rusin (numer 2 w okręgu wyborczym 1), Wojciech Pogan (numer 1 w okręgu wyborczym 5) oraz Grzegorz Nędza (numer 1 w okręgu wyborczym 2); KW Prawo I Sprawiedliwość: Piotr Goraj (numer 1 w okręgu wyborczym 5), Wanda Kułaj (numer 1 w okręgu wyborczym 2), Arkadiusz Wrzoszczyk (numer 1 w okręgu wyborczym 7); KW Porozumienie Podkrakowskie: Alicja Wójcik (numer 1 w okręgu wyborczym 8), Jarosław Raźny (numer 1 okręgu wyborczym 6) oraz Kondrat Szymacha (numer 1 w okręgu wyborczym 2).

Rywalizacja o każdy głos

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego. W powiecie krakowskim do zdobycia jest 6 mandatów,  a wśród reprezentantów naszego regionu możemy wymienić m.in. Marię oraz Pawła Dziurzyńskich z Wawrzeńczyc, Monikę Gramsz oraz Jacka Krupca ze Skawiny, Adam Ruska z Jerzmanowic oraz Martę Salawę ze Świątnik Górnych.

W sejmiku województwa małopolskiego zasiada 39 radnych. Ich liczba wynika z przepisów Ustawy o samorządzie województwa, które wskazują, że "w skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie trzydziestu w województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców".

Przyszli reprezentanci regionu...

Duża liczba chętnych jest zainteresowana głosami do rad gminnych i miejskich w powiecie krakowskim. Tu należy podkreślić, że w samej tylko gminie Skawina jest do zdobycia 21 mandatów. Tyle samo przypada również na gminę Krzeszowice i Zabierzów – co pokazuje, że naprawdę wiele osób z naszego otoczenia ma szansę się dostać i jest to dosłownie ostatni moment, by zyskać sobie sympatię lokalnych mieszkańców.

Skoro wymieniliśmy liczbę chętnych w tych o to trzech gminach, to teraz pójdziemy na przekór i zaprezentujemy kilku kandydatów z kolejnych trzech gmin w powiecie krakowskim. I tak o to w Gminie Zielonki wysoko stoją szansę Renaty Kosno z Węgrzc oraz Tomasza Kosteckiego z tej samej miejscowości, w Gminie Świątniki Górne lekki status faworyta nadamy Marcinowi Ceglarkowi z Wrząsowic oraz Józefie Stachurskiej z Ochojno, natomiast w Gminie Wielka Wieś duże szansę na mandat ma Bartłomiej Mazela z miejscowości Bębło oraz Marzena Bień z Będkowic.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).

Foto: Wikipedia/zdjęcie poglądowe

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka