czwartek, 18 stycznia 2024 09:44

W ciąży zmniejszają się komórki mózgowe. Najnowsze badania

Autor Katarzyna Domagała
W ciąży zmniejszają się komórki mózgowe. Najnowsze badania

Jedne z nowych badań naukowych dowodzą, że kora mózgowa kobiet w ciąży staje się cieńsza i traci objętość. Badacze informują jednak, że nie jest to stan nieodwracalny. Nie są to również pierwsze badania sugerujące zmiany w mózgu kobiet ciężarnych

Pismo "Nature Neuroscience" opublikowało badania naukowe, które zakładają, że u kobiet będących w ciąży zmniejszają się niektóre komórki nerwowe, co może wpływać negatywnie na ich funkcje poznawcze.

Badania przeprowadził zespół naukowców z Hospital General Universitario Gregorio Marnon w Madrycie pod okiem Susan Carmony. Badacze przeskanowali mózgi 110 matek, które urodziły dziecko po raz pierwszy. Badanie wykonano w trzecim trymestrze ciąży, a następnie miesiąc po porodzie. Ponadto, zeskanowano również mózgi 34 kobiet niebędących w ciąży i które nigdy nie miały dzieci. Naukowcy nie mają złudzeń, że ciąża to jedno z najbardziej intensywnych wydarzeń dla organizmu kobiety, które wywołuje zmiany w mózgu.

Znaczące zmiany w korze mózgowej - wpływ na percepcję

Badania wykazały, że u kobiet w ciąży zachodzą znaczące zmiany w korze mózgowej, zarówno w czasie trwania ciąży, jak i po jej zakończeniu. Konkretnie: kora mózgowa u kobiet ciężarnych była o 2,5 proc. cieńsza i miała o 4,6 proc. mniejszą objętość w porównaniu z kobietami, które nigdy nie miały dzieci. Warto jednak podkreślić, że naukowcy uspokajają, iż większość tych zmian jest odwracalna po jakimś czasie.

Jaki wpływ mają wspomniane zmiany w korze mózgowej na funkcjonowanie mózgu? Otóż, wpływają one negatywnie na autopercepcję, a konkretnie na obserwowanie i rozpoznawanie własnych stanów oraz cech. Ponadto, wpływają one na interakcje społeczne. Z kolei sieć czołowo-ciemieniowa ma znaczenie dla funkcji wykonawczych, m.in. planowania i wykonywania zadań.

Fot.: Pixabay

Ciekawostką są badania, które dowodzą, że zmniejszenie się grubości kory mózgowej można obserwować również w okresie dojrzewania.

Według naukowców, obserwowane zmiany mają m.in. zwiększać empatię i ułatwić opiekę nad dzieckiem. Stany zaburzenia funkcji poznawczych w ciąży naukowcy nazywają "przycinaniem".

Według Susan Carmony, najnowsze badania nad funkcjonowaniem mózgu kobiet w ciąży mogą przyczynić się do lepszego rozumienia zaburzeń neurologicznych i psychicznych u kobiet ciężarnych. Jednocześnie podkreślają, że potrzeba jeszcze więcej danych, by dojść do bardziej konkretnych wniosów.

Źródło: Nature Neuroscience

Foto: Pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka