poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:38

Uszkodzenie lub awaria przekładni kierowniczej i sposób jej naprawy

Autor Artykuł sponsorowany
Uszkodzenie lub awaria przekładni kierowniczej i sposób jej naprawy

Trudności z kierowaniem samochodem często wskazują na uszkodzoną przekładnię kierowniczą. To mechaniczne urządzenie służy do przenoszenia mocy z kierownicy na koła samochodu, a jego awaria może pozbawić kierowcę możliwości kontrolowania pojazdu i doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Jak rozpoznać ten konkretny problem i co można zrobić, aby go naprawić?

Jak działa mechanizm kierowniczy?

Zasada działania układu kierowniczego pozostała niezmieniona od czasu skonstruowania pierwszych samochodów: kierowca obraca kierownicę, aby poruszyć przekładnię napędową, która jest połączona z drążkiem zębatym. Jest to tak zwana zasada przekładni ślimakowej. W odpowiedzi na działania kierowcy mechanizm kierowniczy porusza się w lewo lub w prawo, obracając przednie koła samochodu. Mechaniczne przekładnie kierownicze były pierwotnie używane do kierowania pojazdami, ale obecnie zostały one prawie całkowicie zastąpione przez przekładnie hydrauliczne, które są montowane w większości nowoczesnych pojazdów.

h0g8-64xvuqUch-a_cvy4KWbPCNtBIP7t8RJISLHofDDz6oILdmRHdXp572Rp-z31DIEccDe94JJiO8WW4qzvFyi8HusHls7hsoFgRcB_I4dLDQ09hQ7_t9Sy4OruNLdr5ryz8xnMaXe

Uszkodzenie przekładni kierowniczej, objawy:

Jak kierowca może stwierdzić, czy przekładnia kierownicza jest uszkodzona?

  • Obracanie kierownicą wymaga znacznie więcej wysiłku;
  • Kierownica mocno wibruje, gdy samochód porusza się po nierównej drodze;
  • W kierownicy występuje luz lub reaguje ona w nietypowy sposób na typowe działania kierowcy;
  • Podczas obracania kierownicą występują nienaturalne dźwięki zewnętrzne (buczenie, stukanie);
  • Występuje wyciek płynu roboczego.

Istnieją również inne objawy zepsutej maglownicy: uszkodzenie osłony przeciwpyłowej na drążku kierowniczym lub pojawienie się kropel "potu" na gumkach mechanizmu, gdy wyciek płynu jest nadal nieznaczny. Jednocześnie niektóre objawy wskazują zarówno na uszkodzoną przekładnię kierowniczą, jak i inne usterki, takie jak brak lub zwiększony opór podczas obracania kierownicą.

Co wpływa na przekładnię kierowniczą?

Mechanizm przekładni kierowniczej jest dość prosty i nieskomplikowany, ale nie jest idealny pod względem trwałości. Wynika to z części, które są w ciągłym ruchu, a zatem naturalnie się zużywają. Średnio mechanizm spełnia swoje funkcje przez około 10 lat, czyli 200 tysięcy kilometrów. Potrzebę napraw przyspiesza okresowe skręcanie kół w jednym miejscu lub boczne najazdy na krawężniki, jazda na niskoprofilowych oponach i korzystanie z nieoryginalnych tarcz hamulcowych. Ponadto duże znaczenie ma styl jazdy kierowcy, który może być dość gwałtowny, jakość materiałów, z których wykonana jest przekładnia kierownicza, a także długotrwałe użytkowanie samochodu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Jakie są konsekwencje awarii przekładni kierowniczej?

Konsekwencje uszkodzenia przekładni kierowniczej wahają się od dyskomfortu (w tym dyskomfortu psychicznego) kierowcy podczas jazdy do wypadku. W przypadku problemów z układem kierowniczym kierowca będzie słyszał odgłosy i będzie musiał regularnie sprawdzać poziom zbiornika układu hydraulicznego i uzupełniać go w przypadku wycieku. W każdym przypadku, gdy pojawią się pierwsze objawy usterki, wysoce wskazane jest naprawienie mechanizmu: istnieje szansa, że uda się uniknąć wymiany kilku niedrogich części zamiennych zamiast wykonywania kosztownych napraw.

Gdzie mogę naprawić przekładnię kierowniczą?

Jeśli podejrzewasz awarię mechanizmu kierowniczego (objawy mogą być dowolne z powyższych), natychmiast skontaktuj się z centrum serwisowym. Na podstawie wyników oględzin mechanik zaproponuje najlepsze rozwiązanie w celu przywrócenia sprawności mechanizmu.

Dlaczego warto powierzyć to zadanie STS.Parts https://sts.parts/pl/:

  • Specjalizujemy się w przywracaniu sprawności zębatek kierowniczych;
  • Posiadamy duży magazyn niezbędnych części zamiennych i warsztat naprawczy;
  • Wiemy, jak przywrócić sprawność samochodu i uniknąć kosztownych napraw lub wymiany całego układu;
  • Zapewniamy gwarancję i zalecenia dotyczące zapobiegania problemom w przyszłości.

Aby przedłużyć żywotność przekładni kierowniczej, nasi eksperci zalecają rzadkie przytrzymywanie kierownicy w skrajnych położeniach przez dłużej niż pięć sekund, monitorowanie poziomu płynu roboczego w zbiorniku wspomagania układu kierowniczego, płynne hamowanie przed przeszkodami i wybojami na drodze, a w razie potrzeby niezwłoczne zwrócenie się o pomoc do eksperta.

Mieścimy się przy ulicy Płochoczyńskiej 91, 03-044, Warszawa. Zadzwoń do nas pod numer +48 22 481-58-28, a doradzimy Ci w języku ukraińskim i umówimy się na wizytę w serwisie samochodowym.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka