poniedziałek, 6 maja 2024 10:34

Czy komórki nerwowe naprawdę się regenerują?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy komórki nerwowe naprawdę się regenerują?

Przypomnij sobie, ile razy słyszałeś zdanie „Nie denerwuj się! Komórki nerwowe się nie regenerują!”. Z jakiegoś powodu fakt ten stał się dla nas aksjomatem. Kiedy musimy poradzić sobie ze stresem, nie myślimy o tym, jak możemy przywrócić aktywność neuronów w naszej głowie. Nie mamy na to czasu i potrzebujemy wsparcia naszych bliskich lub nawet psychologa online. Okazuje się jednak, że nerwy „zużyte” na niektóre doświadczenia można odzyskać. Dowiedzmy się, w jaki sposób.

Uważa się, że naukowcy i lekarze nie wierzyli w przywrócenie neuronów, ponieważ te komórki ciała nie mają tendencji do namnażania się. W związku z tym, jeśli komórka nerwowa obumarła, nie ma miejsca, z którego mógłby pochodzić „zamiennik”. Jak więc osoba może pozostać zdrowa i sprawna intelektualnie do późnej starości, jeśli komórki nerwowe umierają i nie są odnawiane?

Skąd się biorą nowe komórki?

Skoro neurony się nie dzielą, to jak powstają nowe komórki? Źródłem nowych komórek są komórki macierzyste mózgu. Szwedzcy naukowcy zmierzyli tempo powstawania nowych neuronów u ludzi - do 700 komórek dziennie. Te i podobne badania pomogły nam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, takich jak to, dlaczego nie pamiętamy naszego dzieciństwa. Nie chodzi o to, że dzieci mają słabą pamięć.

Wręcz przeciwnie, dzieci w wieku poniżej trzech lat mogą zapamiętać niesamowitą ilość informacji, dlatego łatwo jest im nauczyć się kilku języków jednocześnie. Jednak w tym wieku śmierć starych neuronów i powstawanie nowych jest bardzo intensywne. Komórki, które „pamiętają” wycieczkę do cyrku w wieku trzech lat, „zanikają” w wieku pięciu lat, wymazując tę pamięć. Im starsza osoba, tym wolniejszy proces neurogenezy.

Jak „przywrócić” komórki nerwowe?

Czynniki, które mają negatywny wpływ na układ nerwowy obejmują stres, bezsenność, chroniczny brak snu, promieniowanie, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Wszystko to prowadzi do zwiększonej śmierci neuronów. Na szczęście istnieje szereg działań mających na celu intensyfikację tworzenia i odnawiania nowych komórek.

  • Aktywność umysłowa. Według naukowców to właśnie ten proces najlepiej wpływa na narodziny nowych komórek. Rozwiązywanie łamigłówek, różne zadania, uczenie się wierszy na pamięć - wszystko to jest rodzajem gimnastyki dla mózgu. Naukowcy ukuli nawet osobny termin „neurobik” - aerobik dla mózgu. Wielu lekarzy radzi, aby nie przestawać uczyć się czegoś nowego nawet w starszym wieku.
  • Pozytywne myśli. Każdy stres jest silnym czynnikiem drażniącym dla układu nerwowego. I bez względu na to, jak trudno jest żyć bez stresu w dzisiejszym dynamicznym świecie, trzeba nauczyć się od niego abstrahować. A jeśli nadal masz jakieś problemy, spróbuj się zrelaksować i odwrócić uwagę tak bardzo, jak to możliwe po ich rozwiązaniu.
  • Zdrowy sen. Kiedy człowiek śpi, rdzeń kręgowy i mózg ulegają intensywnemu wzrostowi osłonki mielinowej, która izoluje włókna nerwowe (podobnie do sposobu, w jaki owinięte są przewody elektryczne). Bez takiej ochrony komórki gorzej przekazują sygnały, co może prowadzić do łagodnego drętwienia kończyn, a nawet paraliżu lub utraty wzroku. Podobne objawy obserwuje się u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i mogą być one nasilone przez chroniczny brak snu.
  • Rzucenie złych nawyków. Palenie, picie alkoholu i zażywanie narkotyków nigdy nie były dobre dla nikogo. Należy pamiętać, że osoby uzależnione od tych rzeczy są często rozdrażnione i niezadowolone z życia. A wszystko to jest niczym innym jak konsekwencją uszkodzenia układu nerwowego.
Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka