wtorek, 9 stycznia 2024 12:27

Posiedzenie Sejmu przełożone! W tle nakaz aresztowania polityków PiS

Autor Patryk Trzaska
Posiedzenie Sejmu przełożone! W tle nakaz aresztowania polityków PiS

Posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu. Taką decyzję podjęło dzisiaj prezydium izby niższej polskiego parlamentu. Przyczyną ma być chęć deeskalacji emocji związanych z nakazem aresztowania polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. – Moim zadaniem jest dbanie o powagę Sejmu i spokój społeczny. Mam wrażenie i podziela je prezydium Sejmu, że to, co dzieje się w tym tygodniu, sytuacja głębokiego kryzysu, nie daje gwarancji, że w tym tygodniu będzie przebiegał spokojnie - tłumaczył marszałek sejmu, Szymon Hołownia.

Drugie posiedzenie Sejmu X kadencji miało rozpocząć się w środę (10 grudnia). Taką decyzję jeszcze przed świętami podjęło prezydium izby niższej polskiego parlamentu. Teraz jednak wiadomo, że nie odbędzie się ono w planowanym terminie. Na konferencji prasowej, marszałek Szymon Hołownia mówił o zmianie terminu posiedzenia na 16-17 stycznia oraz 18 stycznia. Powodem ma być chęć deeskalacji emocji związanych z nakazem aresztowania polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – Emocje należy studzić, tonować, a nie tworzyć areny do ich jeszcze większej eskalacji – mówił marszałek Sejmu.

Na jutrzejszym posiedzeniu sejmu, posłowie mieli zająć się projektem ustawy okołobudżetowej. Poprzednia wersja została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. – Najważniejsza jest dla nas praca nad budżetem. Odbyliśmy rozmowy, żeby upewnić się, że proces uchwalania budżetu nie jest zagrożony. Jesteśmy w stanie te terminy adaptować – uspokajał Szymon Hołownia.

Przypomnijmy, sprawa polityków Prawa i Sprawiedliwości sięga 2007 roku. To właśnie wtedy wybuchła tzw. "afera gruntowa", która doprowadziła do upadku rządu Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony. Jej głównymi aktorami byli właśnie politycy PiS-u, Mariusz Kamiński, który był wtedy szefem CBA oraz Maciej Wąsik, który pełnił obowiązki jego zastępcy.

Sprawa trafiła do sądu, a ten w 2015 roku skazał polityków na karę trzech lat pozbawienia wolności. Kamiński i Wąsik złożyli w tej sprawie apelację, jednak zanim została ona rozpatrzona przez sąd, nowo wybrany prezydent, Andrzej Duda postanowił "uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy" i zastosował wobec nieprawomocnie skazanych prawo łaski.

Decyzja wzbudziła olbrzymie kontrowersje w środowisku prawniczym. Część środowisk uważała, że prawo łaski jest prawem prezydenta i może je stosować również wobec nieprawomocnie skazanych osób, z kolei druga strona stała na stanowisku, że działania Andrzeja Dudy były nielegalne.

Spór prawny chciał rozwiązać w maju 2017 r. Sąd Najwyższy za sprawą uchwały, która uznawała zastosowanie w tej sytuacji prawa łaski przez prezydenta za bezskuteczne. Inne zdanie wyraził jednak Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że z prawa łaski może skorzystać wyłącznie prezydent, a taka decyzja wywołuje ostateczne skutki prawne. Trybunał orzekł również, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli ze skutkiem prawnym kompetencji głowy państwa w sprawie prawa łaski. Mimo to, SN uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

20 grudnia 2023 roku politycy zostali skazani prawomocnym wyrokiem na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Do policji wpłynęło już pismo nakazujące doprowadzenie polityków do aresztu. Mimo to politycy Prawa i Sprawiedliwości wyroku sądu nie uznają, twierdząc, że Kamiński i Wąsik zostali skutecznie uniewinnieni przez Andrzeja Dudę w 2015 roku. "Policjanci nie mają prawa tknąć posłów" mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik PiS, Rafał Bochenek.

O swoje zdanie w tym temacie był pytany przez dziennikarzy również Szymon Hołownia– Nie mam wątpliwości, jaki jest ich status. On wynika z wyroku sądu okręgowego - mówił marszałek Sejmu.

Drugie posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się 16 stycznia. Na chwilę obecną niewiadome, czy planowe jest zaprzysiężenie nowych posłów w miejsca tych, których mandaty wygasły (Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik oraz Krzysztof Brejza, który obejmie mandat europosła).

fot. Kancelaria Sejmu

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka