piątek, 19 październik 2018 12:30

Prawo do… ciepłego domu

Napisała

Wraz z wejściem w życie antysmogowych ustaw rządowych oraz uchwał sejmików wojewódzkich, poszerzył się zakres ubóstwa energetycznego Polaków. Na nic zdaje się zakaz spalania śmieci w starych piecach, gdy najtańszy węgiel znika z rynku, a ten którym można palić drożeje o 30-50%. Gdy koszt wymiany kotła nagle rośnie 5-8 krotnie /z 2 tys. zł za kocioł pozaklasowy do 10-15 tys. za kocioł 5 klasy/ plus koszt wymiany wkładu kominowego i całej instalacji grzewczej.

W całym kraju, także na Śląsku,  powstają i działają inwestycje uciążliwe dla mieszkańców. Samorządy często się na nie godzą kuszone perspektywą rozwoju gospodarczego. Tymczasem nie mierzy się uciążliwości tych inwestycji – smrodu, rozmnażających się gryzoni i much, problemów ujęć wody, spadku wartości nieruchomości itd. Często zapach z ferm przemysłowych jest tak uciążliwy, że nie daje się otwierać okien, czy spędzać czasu na powietrzu w promieniu wielu kilometrów od fermy. Do RPO wpływają skargi z całego kraju. Działacze organizacji pozarządowych z całego kraju i Rzecznik Praw Obywatelskich podejmują wspólne działania i przedstawiają rządowi apel o zmianę przepisów. 18 października br. w siedzibie RPO podpisali wspólnie wystąpienie do rządu o uregulowanie problemów odoru.

czwartek, 18 październik 2018 11:52

Małopolskie wsie zachwycają… także w miastach

Napisał

Krakowski Plac Wolnica, a w Nowym Sączu tamtejszy Park Etnograficzny – to w tych przestrzeniach przez najbliższy miesiąc będą gościć eksponaty inspirowane małopolską wsią, zachęcając do refleksji, czym jest ona dziś dla mieszkańców: sielską krainą dającą wytchnienie od miejskiego zgiełku czy wręcz przeciwnie – miejscem nieustannej, wytężonej pracy. O tym, jak wygląda codzienne życie na wsi opowiada też wystawa pokonkursowa „Niezwykła małopolska wieś” czyli panorama 100 zdjęć z 35 wyróżnionych miejscowości prezentowana w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. 

środa, 17 październik 2018 16:27

Rola witaminy D w organizmie

Napisała

Rola witaminy D w organizmie kobiety, mężczyzny oraz dzieci

- radzi położna Monika Wójcik, ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”:

środa, 17 październik 2018 16:23

Daktyle w diecie dzieci

Napisała

Dziś powiemy jakie wartości mają te wspaniałe owoce, jak je wykorzystać i od kiedy można podawać je dzieciom. Mieszkańcy krajów arabskich nazywają je "chlebem życia". Nic w tym dziwnego - mało który owoc może pochwalić się taką zawartością witamin, przeciwutleniaczy, związków mineralnych i wartości odżywczych, jak daktyle.

środa, 17 październik 2018 14:57

Java vs Kotlin! A Ty, co wybierasz?

Napisał

Pragniesz poznać najnowsze trendy w Javie albo zastanawiasz się co posiada Kotlin czego nie ma Java? A może chcesz dowiedzieć się w jaki sposób użyć Kotlina do rozwiązywania codziennych problemów programistycznych? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na swoje pytania podczas najbliższego wydarzenia technologicznego organizowanego przez firmę Sharpeo.

poniedziałek, 15 październik 2018 19:45

21 października korekta rozkładu jazdy na Śląsku!

Napisała

W najbliższą niedzielę (21.10) wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W znakomitej większości przypadków będzie to oznaczać dalszy ciąg prac podjętych podczas poprzedniej korekty – kontynuowane będą m.in. prace na liniach S1, S5 i S7.

piątek, 12 październik 2018 14:48

Wybory samorządowe 2018: Jak głosować?

Napisała

Nieco ponad tydzień dzieli nas od wyborów samorządowych, zaplanowanych na niedzielę 21 października 2018 roku. Wybierać będziemy burmistrza, radnych powiatowych i miejskich oraz sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie rozpocznie się o godz. 7:00 i zakończy o 21:00.

Od 15 do 21 października br. odbędzie się X Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK). Z tej okazji w ponad 30 małopolskich miejscowościach będzie można wziąć udział w prawie 180 różnych wydarzeniach, promujących poradnictwo zawodowe i świadome planowanie kariery. Koordynatorem OTK w Małopolsce jest – jak co roku – Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Poznaj bogactwo zalet oraz wartości odżywczych borowików. Dowiedz się, jak zbierać borowiki i na co zwrócić uwagę przy zakupie grzybów, by zachować maksimum bezpieczeństwa.

Strona 1 z 55

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA