środa, 05 grudzień 2018 12:07

Nie daj się oszukać na „wirtualne pensjonaty”

Napisała
Nie daj się oszukać na „wirtualne pensjonaty” Pixabay

Na Podhale coraz śmielej zagląda zima, a to nieodzowny znak, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Sylwester. Wiele osób zapewne zechce spędzić ten czas, odpoczywając pod Tatrami. Większość z nich zarezerwowała miejsca noclegowe na ten okres już kilka miesięcy temu. Jednak są i tacy, którzy odkładają tę sprawę na gorący okres przedświąteczny. Próbują to wykorzystać przestępcy poprzez wyłudzanie pieniędzy metodą na tzw. wirtualne pensjonaty.

Wyłudzenie polega na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych, na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach. Oferowane miejsca są bardzo atrakcyjne pod względem warunków, lokalizacji oraz ceny. Kuszą pięknymi zdjęciami wspaniałych apartamentów lub urokliwych domków w góralskim stylu oraz rozciągających się z nich zapierających dech w piersiach widoków na Tatry.

W rzeczywistości jednak oferty te mają na celu wyłącznie wyłudzenie zaliczki, po czym wszelki kontakt z oferentem ulega zerwaniu. Ten sposób oszustwa to już nie tylko prymitywne próby wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące pensjonaty pod nieistniejącymi adresami.

Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele, pensjonaty, pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy.

Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane takie jak numery nip, regon, nazwisko właściciela, zdjęcia pokoi lub widok z ich okien itp.

Policjanci na każdy taki sygnał reagują, zmierzając do uniemożliwienia dokonywania wyłudzeń oraz ustalenia stojących za nimi osób. Niemniej, aby wizyta w stolicy Tatr nie zakończyła się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

Poniżej kilka porad:

 1. Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.
 2. Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.
 3. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu, jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej "anonimowe", tym bardziej podejrzane.
 4. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
 5. Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
 6. Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
 7. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
 8. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
 9. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do uczciwości oferty.
 10. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

 

Źródło: Policja Zakopane

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.