,,Laser to nie zabawka"- rusza ogólnopolska kampania społeczna Wyróżniony

sobota, 14 kwiecień 2018 13:51

,,Laser to nie zabawka"- rusza ogólnopolska kampania społeczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przeciw oślepianiu pilotów laserem

Mikołaj Wild, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zainaugurowali ogólnopolską kampanię społeczną „Laser to nie zabawka”. Jej celem jest podniesienie świadomości wśród społeczeństwa na temat niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą zabawa laserem poprzez kierowanie jego wiązki w stronę samolotów.

W ramach akcji informacyjnej przygotowano spot edukacyjny oraz plakaty i animacje, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych, na terenie lotnisk, środkach komunikacji miejskiej w Warszawie oraz w sieci kin. Partnerami kampanii są Ministerstwo Infrastruktury, Lotnisko Chopina oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kierując wiązkę lasera w stronę samolotu można oślepić pilota. Zasięg laserów jest coraz większy. Przybywa też osób, które dla zabawy celują laserem w kokpit samolotu. Celem kampanii jest dotarcie do tych, którzy są nieświadomi zagrożenia jakie ich zabawa stwarza dla ruchu lotniczego – powiedział Minister Mikołaj Wild.

Zaznaczył, że moment podchodzenia do startu i lądowania wymaga szczególnej koncentracji.  - Pilot ma do wykonania szereg czynności, które wymagają skupienia, dlatego dekoncentracja w tym momencie może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, a w konsekwencji zdrowia i życia załogi oraz pasażerów – dodał.

Prezes Samson natomiast podkreślił, że Urząd Lotnictwa Cywilnego obserwuje niepokojący wzrost liczby incydentów z użyciem lasera. W 2017 roku w Polsce zgłoszono ich 136, w tym 111 dotyczyło samolotów pasażerskich. To około 30 proc. więcej niż rok temu.

- Celem naszej kampanii jest również uświadomienie konsekwencji karnych za takie nieodpowiedzialne działanie. Prawo lotnicze wyraźnie zabrania emitowania wiązki lasera w kierunku statku powietrznego. Za złamanie tego przepisu, grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku – podkreślił Prezes Samson.
Dodał, że doświadczenia innych krajów jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Kanada, które już przeprowadziły podobne kampanie informacyjne pokazują, że tylko akcja edukacyjna na temat zagrożeń związanych z oślepianiem pilotów może zahamować wzrost tego typu incydentów i poprawić bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

Nadkom. Bogdan Jankowski z Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji przyznał, że aby odnaleźć osoby, które oślepiają pilotów niezbędna jest współpraca policji, służb ruchu lotniczego oraz dyżurnych portów lotniczych. - Osoby, które zatrzymujemy w związku ze stwarzaniem takiego zagrożenia muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi - powiedział.

Info: KWP Kraków

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Aktualizacja: piątek, 13 kwiecień 2018 15:56
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza partyk poniedziałek, 25 czerwiec 2018 10:00 napisane przez partyk

  Co trzeba mieć między uszami żeby celować laserem w samoloty...

Ostatnio na głos24

 1. Więcej na GŁOS24
 2. BIZNES
 3. STYL ŻYCIA
 4. ZDROWIE I URODA
 5. MOTORYZACJA
 6. KULTURA
 7. SPORT
 8. TURYSTYKA
 9. EDUKACJA
 10. POLITYKA