środa, 14 luty 2018 14:54

Ujsoły. Rusza Śląska Akademia Seniora!

Napisała

Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (działanie PO PC: E-Senior 65+) od stycznia br. przystąpiła do realizacji projektu „Śląska Akademia Seniora”.

Celem projektu jest aktywizacja osób powyżej 65. roku życia w obszarze kompetencji cyfrowych, poprzez działania szkoleniowe oraz animacyjne, a efektem realizacji projektu ma być włączenie seniorów w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce, rozwój funkcjonalnych kompetencji cyfrowych i umiejętności korzystania z IT w codziennym życiu.

Gmina Ujsoły zadeklarowała chęć wzięcia udziału w projekcie aby zapewnić naszym mieszkańcom okazję uczestniczenia w innowacyjnej inicjatywie edukacyjno-aktywizacyjnej.

W projekcie zaplanowano różne działania z seniorami:
• Szkolenia kompetencji cyfrowych
1. Poziom podstawowy, dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów ( tematyka, czas i atmosfera zajęć), realizowane są w dwóch wersjach:
• Szkolenia standardowe, 60 godzin zajęć dla osób, które posiadają minimalne doświadczenie w obsłudze komputera i Internetu;
• Szkolenia rozszerzone, 90 godzin zajęć dla osób, które nie posiadają doświadczenia w komunikacji on-line i w pracy z komputerem oraz z uwagi na stan zdrowia, niepełnosprawność, wymagają dłuższego wsparcia.
1. Poziom zaawansowany, 30 godzin dodatkowych szkoleń tematycznych dla osób, które będą chciały pogłębić podstawowe kompetencje cyfrowe ( np. w zakresie fotografii cyfrowej, blogosfery, finansów on-line, itp. )
• Projekty animacyjne, czyli grupowe działania aktywizujące seniorów w społeczności lokalnej z wykorzystaniem funkcjonalnych kompetencji cyfrowych i narzędzi IT (np. tworzenie grup dyskusyjnych i hobbystycznych online, klubów książki, miłośników filmu, sztuki, fotografii, czy też turystyki, kultury i historii lokalnej, tworzenie stron/blogów przez pasjonatów, itp.).

Każdy z uczestników otrzyma kilkumiesięczne wsparcie w projekcie. Szkolenia będą prowadzone (na terenie gminy) z wykorzystaniem mobilnych pracownik komputerowych i tabletów. Senior, który będzie obecny na zajęciach po zakończeniu szkolenia otrzyma tablet na własność.

Zgłoszenia do Projektu przyjmowane są za pośrednictwem Klubu Seniora (w siedzibie lub pod nr 509 730 661) lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujsołach (tel. 33/864 73 50 wew.23). Ze strony Fundacji osobą odpowiedzialną za proces rekrutacji jest Patrycja Dziuba tel.: 730 281 333, e-mail: rekrutacja @cyfrowy-slask.com

Info/Foto: UG Ujsoły

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.