wtorek, 21 maja 2019 12:29

Żywieccy łucznicy wygrali II Rundę Ekstraklasy Mężczyzn i Kobiet w Krakowie.

Autor Mirosław Haładyj

Na stadionie KS Płaszowianka Kraków odbyła się II runda rozgrywek ligowych w łucznictwie w dniu 18 maja 2019 r. Zawodnicy Łucznika okazali się bezkonkurencyjni.

Wśród kobiet wygrał Łucznik Żywiec zdobywając 18 pkt. W drużynie znalazły się: Myszor Wioleta, Jurasz Karolina, Płaza Klaudia, Misiura Joanna. Żywczanki wyprzedziły CWKS Resovię Rzeszów (II miejsce, 13 pkt.) i MLKS Czarna Strzała Bytom (III miejsce, 12pkt.).

Wśród mężczyzn wygrał również Łucznik Żywiec (16 pkt.) w składzie: Łazowski Filip, Bizoń Kacper, Wojtala Adam, Kurowski Szymon. II miejsce zajął zespół SŁ Marymont Warszawa – 15 pkt., a III miejsce KS Stella Kielce 12 pkt.

Poprzednią, I rundę, rozgrywaną w w Prudniku w dniu 27.04.2019 wygrał również wśród kobiet i mężczyzn Łucznik Żywiec. Wówczas klub strzelał w najsilniejszym składzie: kobiety – Leśniak Natalia, Zyzańska Sylwia, Rząsa Joanna, Jurasz Karolina, natomiast w drużynie męskiej strzelał najlepszy polski zawodnik Oskar Kasprowski. W sobotę w Pucharze Polski w konkurencji olimpijskiej 2x70m wygrała Leśniak przed Rząsą i Zyzańską, a wśród mężczyzn Oskar Kasprowski.

Zaraz po zawodach polscy reprezentanci z Żywca udali się na lotnisko w Katowicach skąd polecieli na Puchar Świata Seniorów w Antalyi w Turcji, gdzie będą walczyć o zakwalifikowanie się do reprezentacji kraju na czerwcowe Mistrzostwa Świata Seniorów w Holandii na których łucznicy z całego świata rywalizować będą o zdobycie kwalifikacji na IO w Tokio 2020. W mistrzostwach wystartuje około 50 drużyn męskich i 40 kobiecych z których tylko po 8 drużyn zakwalifikuje się do Tokio.

6. Czarna Strzała Bytom

W Catez w Słowenii odbyła się I runda Pucharu Europy Juniorów w dniach 14-17.05.2019r.
Karolina Jurasz z Łucznika zdobyła srebrny medal strzelając w drużynie wraz z Kamilą Napłoszek Marymont Warszawa i Marleną Kocaj Resovia Rzeszów. Wśród juniorek młodszych wysoką 8-lokatę zdobyła żywczanka Klaudia Płaza zdobywając limit wynikowy na sierpniowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Hiszpanii. Najlepszy z polskich juniorów Filip Łazowski z Żywca uzyskał na tych zawodach również limit wynikowy uprawniający go do udziału w Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Wszyscy wymienieni żywieccy młodzi juniorzy to na co dzień uczniowie jednej z najlepszych szkół mistrzostwa sportowego w Polsce, szkoły im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu. F. Łazowski i K. Płaza to aktualni Halowi Mistrzowie Polski Juniorów z tego roku, a K. Jurasz to V-ce Mistrzyni Polski Juniorek.