poniedziałek, 1 kwietnia 2019 14:08

Sukcesy żywieckich zawodników w Halowych Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Łucznictwie

Autor Mirosław Haładyj

W Zgierzu w dniach 30-31.03.2019 r. odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Łucznictwie. W zawodach wystartowało 175 zawodniczek i zawodników z 42 klubów sportowych z całego kraju.

Wielkim odkryciem zawodów była niespełna szesnastoletnia łuczniczka z Żywca, Klaudia Płaza, uczennica III kl. Gimnazjum Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Żywieckich Habsburgów w Żywcu. Zdobyła ona dwa mistrzowskie tytuły: indywidualnie i w mikście, wraz z kolegą z klasy i klubu Konradem Kupczakiem. W finale zawodów indywidualnych po zaciętym pojedynku, w którym Płaza cały czas prowadziła, doszło do barażu przy stanie w setach 5 do 5 pkt. O wygranej zadecydował jeden punkt w którym Klaudia Płaza ustrzeliła 10 pkt., a jej rywalka, Sylwia Zając (z klubu UKS Tramp Jarosław), 9 pkt.

W sobotę Klaudia Płaza wygrała strzelanie kwalifikacyjne zdobywając 560 pkt., przed Martyną Stach z klubu Czarna Strzała Bytom (554 pkt.) i trzecią Sylwią Zając.

W niedzielnych pojedynkach eliminacyjnych od 1/16 strzelały najlepsze 32 zawodniczki wyłonione po sobotnich strzelaniach kwalifikacyjnych w konkurencji 20 serii x 3 strzały na odległości 18m. Klaudia Płaza w 1/16 wygrała z Wieczorek Martyną (UKS Piątka Zgierz) 6 do 0 pkt., w 1/8 wygrała z Grzywińską Eweliną (GLKS Zryw Dobrcz) 7 do 3 pkt., w 1/4 z Babiak Natalią (UKS Tramp Jarosław) 6 do 2pkt., a w 1/2 z Sieradzką Magdaleną (LZS UKS Raszówka) 6 do 4pkt. Z pozostałych żywieckich łuczniczek najlepiej spisała się piętnastoletnia Julita Hankus, zajmując miejsce 8.

W pojedynkach mikstowych zawodnicy „Łucznika” Klaudia Płaza i Konrad Kupczak wygrali w finale z Marymontem Warszawa 5 do 1 pkt. Wcześniej pokonali w 1/8 UKS Piątka Zgierz 6 do 5pkt., w 1/4 MRKS Gdańsk 6 do 2pkt., w półfinale SNIS Błękit Gruszowiec 7 do 1pkt.

Najlepszy z żywieckich łuczników Konrad Kupczak zajął 6 miejsce w konkurencji indywidualnej.

Po kwalifikacjach żywiecki mikst zajmował 1. miejsce przed SŁ Marymont Warszawa. W finale jednak nie powiodło się żywieckim drużynom. Zajmująca 3. miejsce po kwalifikacjach drużyna dziewcząt przegrała w 1/8 finału z drużyną UKS Grot Zabierzów i zajęła ostatecznie dopiero 11. miejscem (Klaudia Płaza, Mariola Michalska, Joanna Misiura, Oliwia Hankus).

7. miejsce zajęła II drużyna Łucznika-Żywiec strzelające w składzie: Tacjana Matuszek, Julita Hankus, Joanna Bargiel, Luiza Brzezinka. Natomiast drużyna chłopców – Konrad Kupczak, Piotr Kastelik, Maciej Obrocki, Leonard Stopczyk zajęła miejsce 14.

W konkurencji łuków bloczkowych Weronika Sobel z Łucznika zdobyła brązowy medal a Natalia Rom zajęła miejsce 5. Wśród chłopców Dariusz Nosalik był piąty a Marcin Gębalski szósty. Wśród dziewcząt wygrała Beata Rutowska – Strzelec Legnica a wśród chłopców Przemysław Konecki – Orlik Goleszów.

Klasyfikacja medalowa w konkurencji łuków olimpijskich Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Zgierzu – 30-31.03.2019r.: