wtorek, 13 luty 2018 14:01

Gdów: wyjątkowy prezent na jubileusz

Napisał

Samochód marki Opel Vivaro przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych był jednym z prezentów, jaki Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach otrzymał z okazji jubileuszu 10-lecia działalności.

„Dom jest tam, gdzie światło w oknie,
tam, gdzie ktoś kochany czeka,
gdzie z kimś bliskim dzielę troskę,
kromkę chleba, kubek mleka.

Dom jest tam, gdzie światło w oknie,
gdzie otuchą czas się stoi,
gdzie się nam splatają drogi,
gdzie przy stole — bliscy moi.”

Słowa wiersza Mari Kuśnierz przeczytane na początku Jubileusz wzruszyły wszystkich zebranych. W tych kilku wersach zawarta jest cała idea, jaka towarzyszy codziennej działalności placówki opiekującej się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi.

Historię powstania Domu oraz jego codzienną działalność przedstawiła kierownik ŚDS Małgorzata Kordula. Podziękowała ona także wszystkim sponsorom, dzięki którym możliwe byłe zorganizowanie jubileuszowego świętowania, a także wspierającym placówkę na przestrzeni ostatnich lat. Pamiątkowe statuetki otrzymali m.in. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Skarbnik Gminy Gdów Katarzyna Lisowska, Maria i Andrzej Krupińscy – Firma „U Jędrusia”, Bożena Dusza – Biuro Projektowe, Maria i Jan Nawojowscy – Hurtownia Marinex, Danuta i Piotr Nawojowscy – Firma Naxpol, Józef Wcisło – Firma Dorbud, Barbara Rotter – Stankiewicz – Dziennik Polski, Anna Kozyrska – Firma Grako, Beata Szydłowska – Klima – Firma Beta Dent, Józef Wszołek – Centrum Kształcenia Zawodowego, Bożena i Jacek Hodoń – Ubojnia Zwierząt Kunice.

„Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach jest miejscem szczególnym. Z jednej strony to instytucja, ale w rzeczywistości jest to prawdziwy Dom, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi znajdują zrozumienie, wsparcie, empatię… Od samego wejścia czuć tu przyjacielską atmosferę, a terapeuci i uczestnicy tworzą jedną, wielką rodzinę dzielącą się swoimi radościami i smutkami. Cały Zespół dba o to, by organizowanie czasu pobytu odbywało się z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, oczekiwań i zainteresowań Mieszkańców, pogłębiało ich integrację z najbliższym otoczeniem, rozwijało kontakty ze środowiskiem (…) Dzisiejszy Jubileusz jest wydarzeniem niepowtarzalnym, wyjątkowym pod każdym względem zarówno dla samych uczestników jak i gości, i udowodnia nawet największym niedowiarkom, że inny nie znaczy różny. Wam, Drodzy Przyjaciele ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach, za wszystko co robicie na rzecz drugiego Człowieka składam szczególne podziękowania i wyrazy uznania” – napisał w liście gratulacyjnym Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Podobne słowa podziękowań i życzeń składali zaproszeni gości oraz przedstawiciele instytucji współpracujący z ŚDS w Zagórzanach.

To, że Dom jest miejscem wyjątkowym, udowodnili sami podopieczni. Ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, a prace artystyczne wykonane w ramach rehabilitacji wzbudziły zachwyt wszystkich.

Wyjątkowy prezent
Jubileusz był także okazją do poświęcenia i przekazania nowego samochodu marki Opel Vivaro przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Zakup mikrobusu o wartości około 119 000zł. nie byłby możliwy bez dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie około 71 tys. zł. Pozostałe środki stanowiły wkład własny gminy Gdów.

Info/foto: UG Gdów

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.