środa, 14 luty 2018 14:30

Nowa stacja diagnostyczna w wadowickim "mechaniku"

Napisała

O takim sprzęcie marzyli w "mechaniku" od wielu lat. Dzięki ogromnej dotacji unijnej pozyskanej przez władze Powiatu Wadowickiego, w CKZiU Nr 2 w Wadowicach oddano do użytku nowoczesną stację diagnostyczną o wartości 620 tys. zł.

Stacja diagnostyczna wyposażona jest m.in. w profesjonalny podnośnik nożycowy, konsolę sterującą, analizator spalin z dymomierzem, , hałasomierz, urządzenia do pompowania kół i pomiaru ciśnienia w ogumieniu, czujnik stężenia gazu i wykrywacz nieszczelności instalacji, miernik przepuszczalności światła w szybach, urządzenie do kontroli świateł, rolkowe urządzenie do kontroli i działania hamulców, tester amortyzatorów oraz płytę do wstępnej oceny zbieżności.

- Stacja powstała w jednym z pomieszczeń warsztatów szkolnych, do którego nie było wjazdu. Musieliśmy go zatem stworzyć, wyburzając jedną ze ścian budynku, w miejsce której zamontowaliśmy bramę wjazdową – mówi starosta wadowicki, Bartosz Kaliński. 

Budowa stacji diagnostycznej to najważniejsza, choć nie jedyna inwestycja starostwa w "mechaniku" w bieżącym roku szkolnym. W budynku warsztatów szkolnych przeprowadzono generalny remont, m.in. montując podjazd dla niepełnosprawnych oraz sufity podwieszane, wymieniając drzwi wejściowe, a także posadzki oraz instalacje elektryczne, ogrzewania i wodnokanalizacyjne.
Wykonawca przeprowadził również remont dwóch pracowni informatycznych, które wzbogacą się o klimatyzację oraz nowy sprzęt komputerowy. Starostwo planuje także zakup trzech nowych samochodów, które nigdy nie wyjadą na ulicę i będą stacjonować w szkole, służąc uczniom do prac związanych z mechaniką samochodową.

Inwestycje realizowane są w ramach unijnego programu „Kształcenie Zawodowe Uczniów”, na który władze powiatu pozyskały ponad 15 mln zł, co jest największą dotacją w Małopolsce. Za otrzymane pieniądze Starostwo nie tylko remontuje i doposaża swoje szkoły, ale również oferuje płatne staże, darmowe kursy i doradztwo zawodowe dla uczniów, a także kursy doszkalające dla nauczycieli. Ponad 5,8 mln zł z tej kwoty trafiło właśnie do Mechanika (ZS Nr 2) i Budowlanki (ZS Nr 1), które wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego połączyły się w jedno Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.