środa, 14 luty 2018 14:23

Tomice, Andrychów. 11 mln zł na „Białą Drogę” i „Piekielne Osuwisko”

Napisała

Władze powiatu wadowickiego rozpoczynają kolejne wielkie przedsięwzięcia drogowe. Chodzi o modernizację „Białej Drogi” od Andrychowa do Nidku oraz zabezpieczenie „Piekielnego Osuwiska” w Tomicach. Na oba te zadania pozyskano łącznie ponad 8,2 mln zł dotacji unijnej. Większość z tej kwoty, 7,3 mln zł zostanie przeznaczona na kompleksową przebudowę Białej Drogi na linii Andrychów-Wieprz-Nidek.

- W minionym tygodniu otrzymałem z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie umowę o dofinansowanie tej modernizacji i możemy już ogłaszać przetarg na wykonanie projektu. Będzie to największa w historii powiatu wadowickiego jednorazowa przebudowa drogi – mówi starosta Bartosz Kaliński.

W ramach tej inwestycji wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zmodernizuje 4-kilometrowy odcinek trasy, od Andrychowa przez Wieprz do Nidku. Ale to nie wszystko. Wzdłuż całej modernizowanej trasy wybudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa, a na terenie gminy Andrychów dodatkowo chodnik.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 10 mln zł, z czego aż 75 procent tej kwoty to dotacja z Unii Europejskiej. Pozostałe 25 procent, czyli 2,5 mln zł, pochodzić będzie z budżetu Powiatu Wadowickiego, choć jest duża szansa, że połowę tej kwoty uda się pozyskać z budżetów gmin Andrychów i Wieprz, przez teren których biegnie ta droga.

Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2018-2019. Z kolei jeszcze w tym roku Powiat zabezpieczy osuwisko na ul. Floriańskiej w Tomicach Na to zadanie także udało się pozyskać sporą dotację unijną – 930 tys. zł.

- Nasz projekt został oceniony znakomicie i uzyskał maksymalną dotację, która stanowić będzie aż 85 procent wartości całego zadania. To oznacza, że z budżetu powiatu dołożymy do tej inwestycji zaledwie 160 tysięcy złotych – podkreśla Bartosz Kaliński.

Przypomnijmy, że piekielne osuwisko (nazwa od tomickiego przysiółka Piekło, na terenie którego się znajduje) od wielu lat jest zmorą mieszkańców ul. Floriańskiej w Tomicach. Uaktywniło się wiosną 2010 roku po słynnej powodzi, w wyniku której osunął się nasyp, po którym biegnie droga. Doprowadziło to do pęknięcia i obniżenia asfaltu na odcinku około 40 metrów.

Stabilizacja osuwiska będzie polegać m.in. na: przebudowie istniejącego w tym miejscu przepustu, budowie kanalizacji deszczowej oraz budowie konstrukcji oporowej. Co więcej, w ramach inwestycji na długości 80 metrów zostanie wymieniony asfalt, wzdłuż którego powstaną także chodnik oraz pobocza i bariery.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.