piątek, 29 czerwiec 2018 13:39

„Skarby górali”. Małopolskie perełki czekają na odkrywców

Napisała

Wystarczy ulotka lub smartfon i kilka godzin wolnego czasu, by poczuć się jak poszukiwacz skarbów wędrujący po Małopolsce. Wszystko za sprawą questów stworzonych przez pasjonatów góralskiej kultury realizujących projekt „Skarby górali”.

 Letnia przygoda może zacząć się wszędzie. Na parkingu przy gminnym domu kultury w Piwnicznej-Zdroju, pod zegarem słonecznym w Tokarni, czy przed Bramą Łącką na tamtejszym rynku. Następnie trzeba kierować się wierszowanymi i humorystycznymi wskazówkami, prowadzącymi poszukiwacza ku najciekawszym lokalnym atrakcjom. Wskazówki mogą pojawiać się na ekranie smartfona (dzięki darmowej aplikacji mobilnej „Skarby Górali” do pobrania z Google Play lub App Store) lub odczytywać je można z ulotek dostępnych w punktach informacyjnych lub wydrukowanych z internetu.

Atrakcje te zostały z wielką pieczołowitością wyłuskane oraz opisane przez zespół składający się z doświadczonych autorów questów oraz przedstawicieli gminnych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Zwiedzanie Małopolski z questami przypomina więc wędrówkę z osobistym przewodnikiem. Zwieńczeniem każdej wyprawy jest skarb, przynoszący niemałą satysfakcję odkrywcy.

- Udostępniliśmy właśnie pierwsze 7 questów poświęconych góralskim skarbom ukrytym w Krościenku, Lipnicy Wielkiej, Łapszach Niżnych, Łącku, Orawce, Piwnicznej-Zdroju oraz Tokarni - wylicza Krzysztof Florys, specjalista ds. questów, angażujący lokalne społeczności do prac nad questami. - Dzięki udziałowi pasjonatów historii z tych terenów mamy pewność, że przygotowane questy są autentyczne i rzeczywiście pokazują to, co na danym terenie jest najciekawsze i kulturowo najcenniejsze - dodaje.

 Przystępna formuła questów – czyli zgrabnych, rymowanych historii – spodoba się dorosłym oraz dzieciom. To więc znakomita okazja, by całe rodziny wyruszyły na poszukiwanie małopolskich skarbów. Efektem będzie nie tylko zdobyta wiedza o kulturze Górali Spiskich (Łapsze Niżne), Nadpopradzkich (Piwniczna-Zdrój) czy Białych (Łącko), ale także wspólnie i aktywnie spędzony czas. Wszystkie powstające w ramach projektu „Skarby górali” są darmowe. Anna Jarzębska, koordynatorka projektu zapowiada, że kolejne zagadki będą systematycznie udostępniane

- Celem naszego projektu jest zwrócenie uwagi na bogactwo góralskiej kultury. Chcemy pokazać, że z góralami można spotkać się nie tylko na Podhalu, ale w wielu małopolskich gminach. I za każdym razem z takiego spotkania wyniesiemy coś nowego - wyjaśnia.

 Wszystkie questy oraz szczegółowe informacje nt. projektu „Skarby górali” dostępne są na stronie www.skarbygorali.pl A kto zagustuje w questach, może je odnaleźć również w innych częściach Polski – pomoże w tym ogólnopolski portal www.questy.com.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach RPO WM 2014-2020.

Foto: Podhalanie ok. 1877 r./źródło wikipedia.org
Info: Agencja reklamowa Wielka Radość

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.