czwartek, 23 maja 2019 17:01

Szczucin: Joanna Mazur zdobyła Kryształową Kulę!

Autor Marzena Gitler

Powiśle Dąbrowskie trzymało kciuki za Joasię i… zdobyła kryształową kulę. Mistrzyni w biegach wraz z partnerem tanecznym Janem Kilmentem, okazała się też mistrzynią na parkiecie „Dancing With The Stars – Tańca z Gwiazdami”.

„Kryształowa Kula jest nasza! Tytuł Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami ma dzisiaj wyjątkowe znacznie, bo czujemy się dosłownie jak w niebie” – napisała po wygranej na Facebooku. „Dziękujemy za to, że z nami byliście. Niebawem wracamy do intensywnych treningów, ale najpierw - świętowanie! Ogromne buziaki dla Jana Klimenta, Margaret i gratulacje dla Tomasza "Gimpera" Działowego.”

O zwycięstwie pary zadecydowali widzowie, którzy głosowali wysyłając sms-y. Za zwycięstwem Joanny Mazur i Jana Klimenta opowiedziało się 63,5% telewidzów. Ich rywale - Tomasz Gimper Działowy i Natalia Głębocka zdobyli 36,5% głosów.
Pochodząca ze Szczucina Joanna Mazur, choć na swoim koncie ma wielkie sukcesy sportowe, nie była znana szerszej publiczności. Bez wątpienia do jej sukcesu przyczynił się taneczny partner - Jan Kliment, który w tegorocznej edycji zdobył Kryształowa Kulę po raz trzeci! To on nie tylko nauczył tańczyć sportsmenkę, które do tej pory nie miała z tańcem do czynienia, pokazał też światu problemy, z jakimi musi na co dzień mierzyć się niewidoma biegaczka. Joanna Mazur biega z opaską na oczach, w zupełnej ciemności. Straciła wzrok jako nastolatka, ale odnalazła siłę i motywację do życia w sporcie. Biega głownie 400 m startując w grupie T11 z przewodnikiem Michałem Stawickim, z którym jest połączona opaską. Wspólnie z trenerem i przewodnikiem odnieśli wiele sukcesów sportowych potwierdzających jej umiłowanie do sportu i biegania. Ostatnio, w 2018 roku startując w jednej z najtrudniejszych kategorii na 1500 m oraz w biegu na 400 m, pod przewodnictwem Michała Stawickiego wywalczyła w Berlinie złoty medal mistrzostw Europy niepełnosprawnych, srebrny medal na dystansie 200 m oraz brązowy medal na dystansie 100 m. W plebiscycie „Przeglądu Sportowego” została wybrana Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym 2017 roku.

W kibicowanie Joannie Mazur włączyła się cała społeczność lokalna, a Szczucin i Powiat Dąbrowski zachęcały do tego na swoich stronach internetowych. Dzięki niewątpliwemu talentowi i olbrzymiej pracy treningowej, Joanna i Jan wygrali Kryształową Kulę, 100 tysięcy złotych dla gwiazdy i 50 tysięcy dla tancerza.

Teraz pozostaje tylko gratulować i trzymać kciuki za dalsze sportowe sukcesy dziewczyny ze Szczucina, którą już zna cała Polska, a niedługo, być może jako mistrzynię paraolimpijską, pozna cały świat.

Marzena Gitler, foto: Joanna Mazur