Dąbrowa Tarnowska, Bolesław, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin, Żabno

Szczucin: Na rowerach i na scenie - obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyróżniony

Szczucin: Na rowerach i na scenie - obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzień Sportu Szkolnego, który tradycyjnie obchodzimy w okolicach 1 czerwca, w tym roku w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie był wyjątkowy. 30 maja uczniowie i nauczyciele wzięli udział w rowerowym Rajdzie Niepodległości, którego zwieńczeniem była historyczna inscenizacja w Domu Parafialnym Kana, na którą przybyli m.in. starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz.

Rajd rozpoczął się w miejscowości Czarkowy nad Nidą w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się pomnik „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Dowóż uczestników i rowerów umożliwił Janusza Kapinosa, który zasponsorował przewóz autokarem. Rowerzyści przeprawili się przez Wisłę promem w Borusowej i pokonali 45-kilometrową trasę aż do Szczucina, odwiedzając po drodze miejsca pamięci narodowej związane z I wojną światową, która przyniosła naszej ojczyźnie niepodległość. Przejeżdżali przez miejscowości, które wraz ze swoimi legionami przemierzał we wrześniu 1914 roku Józef Piłsudski.

Po drodze odwiedzili: cmentarz wojenny w Gręboszowie i grób Jakuba Bojki, Pomnik Grunwaldzki w Miłocinie koło Gręboszowa, pomnik poświęcony bohaterom walk 1914-1920r. w Woli Żelichowskiej, poświęcony polskim żołnierzom pomnik w Samocicach, ufundowany przez Koło Młodzieży Polskiej w 1923 r., cmentarz w Bolesławiu, na którym znajdują się groby z okresu I wojny światowej, pomniki poświęcone ofiarom wojen światowych w Mędrzechowie i w Kupieninie. Na cmentarzach i przy pomnikach zapalili znicze. 

Kierownikiem wycieczki była Ewa Plebańska, a opiekunami wicedyrektor PCEiKZ – Beata Smaś i nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Radłowski. Uczniom towarzyszył burmistrz Szczucina, Andrzej Gorzkowicz, który przebył na rowerze całą trasę. Przewodnikiem merytorycznym na trasie był dr Marek Jachym – nauczyciel historii, który w każdej miejscowości opowiadał młodzieży o wydarzeniach wojennych oraz przybliżał okoliczności powstania pomników. 

We wrześniu 1914 roku wojska austro- węgierskie pod naporem Rosjan zostały zmuszone do wycofania się z południowej części Królestwa Polskiego. Wówczas, w tylnym oddziale ubezpieczającym wojska austriackie, szedł pierwszy pułk piechoty Legionów Polskich pod dowództwem Jozefa Piłsudskiego w liczbie 2257 legionistów, którzy z Kielc przez Chmielnik, Szydłów, Staszów i Pacanów przyszli do Szczucina. Do Szczucina wojsko Piłsudskiego wkroczyło 13 września 1914 roku. Prawdopodobnie sam Piłsudski stacjonował we dworze Boguszów. W Szczucinie Józef Piłsudski dostał rozkaz obrony odcinka Wisły pomiędzy Bolesławiem a Ujściem Jezuickim przed Rosjanami.

Niestety w listopadzie 1914 r. losy wojny potoczyły się niekorzystnie dla wojsk austriackich, przy boku których Józef Piłsudski próbował ze swoimi Legionami odbudować państwo polskie. 10 listopada Rosjanie wyparli z Powiśla wojska austriackie i zajęli Tarnów. Szczucin znalazł się pod okupacją rosyjską.

Ale już na początku maja 1915 roku sytuacja odwróciła się. Rosjanie w dniu 8 maja oddali Austrii Dąbrowę Tarnowską, Radgoszcz i Smęgorzów, a 9 maja - Borusową, Bolesław, Strojców i Mędrzechów. 10 maja pod austriackie rządy powróciły Szczucin i Słupiec.

Z chwilą uruchomienia linii kolejowej Tarnów – Szczucin w dniu 20 maja 1915 roku dla celów wojskowych, Szczucin stał się świadkiem ciągłych przemarszów wojskowych. Tutejsza ludność prawie przez pół roku żyła w ciągłym niepokoju, chroniąc się przed pociskami artylerii i karabinów w piwnicach i ziemiankach. W ogromnej większości zmobilizowano i wcielono do armii austriackiej tutejszych mężczyzn. Większość z nich poległa na różnych frontach.

Należy jednak podkreślić, że na Powiślu Dąbrowskim dążenia niepodległościowe były bardzo silne. Szczególnie ważny był ruch ludowy z Wincentym Witosem – wójtem Wierzchosławic na czele.

Te i inne wydarzenia historyczne zostały przypomniane w drugiej części uroczystości, która odbyła się po zakończeniu rajdu w Domu Parafialnym Kana w Szczucinie. Wzięła w niej udział młodzież całego Centrum wraz z nauczycielami oraz goście, m.in.: starosta dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie – Barbara Trzpit, burmistrz Szczucina – Andrzej Gorzkowicz, proboszcz Parafii Szczucin – ks. Prałat Zygmunt Warzecha, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Dąbrowskiego – Mariola Smolorz, Dyrektor Liceum Ogólnokszałcącego w Dąbrowie Tarnowskiej – Barbara Golemo i przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowane przez uczniów klasy I A LO pod kierunkiem nauczycielki Moniki Dabroś widowisko teatralne z wykorzystaniem tekstów poetyckich i utworów muzycznych wg scenariusza napisanego przez Monikę Kosińską. Obsługę techniczną imprezy zapewnili uczniowie Technikum w Szczucinie pod opieką Marty Sieroń, nauczycielki biblioteki, która zilustrowała przedstawienie prezentacją multimedialną złożoną ze 120 slajdów, nagrań muzycznych i słownych. W prezentacji wykorzystano m.in. archiwalne zdjęcia Szczucina z okresu przedwojennego, bowiem akcja spektaklu toczyła się w latach I wojny światowej. Była to wyjątkowa lekcja historii.

Cała impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji PCEiKZ w Szczucinie oraz wielu nauczycieli tej szkoły. Obsługą i organizacją techniczno – logistyczną imprezy zajęła się Stella Dąbroś. Szczególne podziękowania należą się również księżom katechetom oraz ks. proboszczowi Parafii Szczucin za udostępnienie sali Kany oraz sprzętu technicznego.

inf. www.pceikz.pl opr mg, foto: Powiat dąbrowski

 

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11866

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5455

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4103

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3718

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3074

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2183

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Chrzanowski

Ciągle żyłam w strachu, że Niemcy mogą po mnie przyjść

24 maj, 2018 | Wyświetleń:2074

– Wiedziałam, że chodzi o mnie. Szybko schowałam maszynę do mielenia w wiórach, zaniosłam mąkę...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2053

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1761

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1671

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1610

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1590

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...