środa, 14 luty 2018 15:23

Powiat krakowski: 25 mln zł na pomoc dla seniorów

Napisała

W Małopolsce wzrasta liczba osób niesamodzielnych z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby. Troska o ich godne życie oraz zapewnienie im jak najlepszej opieki to kluczowa sprawa w działaniach województwa. Właśnie rozstrzygnięto konkurs związany z utworzeniem placówek dziennej opieki dla osób niesamodzielnych oraz centrów wsparcia dla ich opiekunów. Na realizację 11 wybranych projektów przeznaczono dofinansowanie w wysokości ponad 25 mln zł z RPO WM na lata 2014-2020. Skorzystają z nich krakowianie oraz mieszkańcy gmin: Skawina, Mogilany, Kocmyrzów-Luborzyca, Świątniki Górne, Czernichów, Zabierzów i Wielka Wieś.

W Małopolsce wspieramy projekty, które pozwalają nie tylko na aktywizację osób starszych czy niesamodzielnych, ale przede wszystkim pomagają im odzyskać radość życia i wrócić do zdrowia. Nie zapominamy również o tych, którzy każdego dnia poświęcają się dla innych niosąc pomoc tym najbardziej potrzebującym i otaczają ich jak najlepszą opieką. To właśnie z myślą o nich – opiekunach nieformalnych – tworzymy nowoczesne centra wsparcia – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

W ramach II edycji konkursu związanego z utworzeniem centrów oraz placówek dziennej opieki dofinansowano 11 projektów. Dzięki nim powstaną zupełnie nowe placówki, a te które już działają będą mogły poszerzyć swoją ofertę. Skorzystają z nich krakowianie oraz mieszkańcy gmin: Skawina, Mogilany, Kocmyrzów-Luborzyca, Świątniki Górne, Czernichów, Zabierzów i Wielka Wieś.

W nowopowstałych centrach podopieczni będą mogli liczyć na specjalistyczne porady, profesjonalną opiekę, a także ciepły posiłek. Ponadto pod okiem profesjonalnych opiekunów będą prowadzone zajęcia terapeutyczne, aktywizujące czy psychofizyczne. Dzięki nim nauczą się samodzielności, co bez wątpienia odciąży z wielu obowiązków ich domowych opiekunów.

Z kolei w ramach realizowanych projektów opiekunowie nieformalni zyskają nowoczesne centra wsparcia. Otrzymają tu przede wszystkim pomoc psychologiczną, ale również wsparcie edukacyjne, doradcze i informacyjne. To właśnie tu będą mogli wypożyczyć sprzęt pielęgnacyjny, medyczny czy rehabilitacyjny, niezbędny w pracy z podopiecznym. Na specjalnych kursach zainteresowani będą mogli też podnieść swoje kwalifikacje i przygotować się do zawodu opiekuna.

Lista dofinansowanych projektów znajduje się na stronie www.rpo.malopolska.pl

inf: UMWM

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.