czwartek, 06 grudzień 2018 20:17

Betlejemskie Światło Pokoju niebawem rozpocznie podróż po Polsce

Napisał

W niedzielę 16 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju dotrze do Polski. Trafi do naszych domów, do szkół, różnych instytucji, urzędów i kościołów.

Tym razem polscy harcerze odbiorą je od słowackich skautów w Svicie.

Przekazanie odbywa się naprzemiennie, raz w Zakopanem, raz w Svicie, po polskiej lub słowackiej stronie Tatr – tłumaczy hm. Martyna Kowacka, rzecznik prasowy ZHP. – Następnie Światło zaczyna podróż po Polsce, a później nasi harcerze przekazują je na Litwę, Ukrainę, Białoruś, do Rosji, do Niemiec, płyną też przez Bałtyk, do Szwecji. Jesteśmy w stałym kontakcie ze skautami z innych krajów. Na pewno w poniedziałek 17 grudnia część harcerzy wypłynie statkiem „Zawisza Czarny” do Szwecji, do Karlskrony, gdzie przekażą Światło szwedzkim skautom – dodaje rzeczniczka ZHP.

Akcję zapoczątkowano w 1986 roku w Austrii. Co roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród skautów, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Stamtąd rusza sztafeta, która ze Światłem okrąża cały świat. Najpierw jest ono transportowane do Wiednia, gdzie podczas uroczystości przekazywane jest mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z różnych krajów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety.

– Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło od słowackich skautów – mówi rzeczniczka ZHP.

 

To są magiczne momenty

Zlot Betlejemski na Podhalu rozpocznie się już w piątek 14 grudnia – o 20:00 ponad 3 tysiące harcerzy zgromadzi się na Równi Krupowej. Na sobotę w Zakopanem zaplanowano mnóstwo wydarzeń, które mają przygotować na przyjęcie Światła.

Zwykle jego przekazanie jest połączone z Mszą Świętą lub inną ważną uroczystością. 16 grudnia w samo południe Msza Święta zostanie odprawiona na Głodówce. Stamtąd światło zacznie swoją podróż, by dotrzeć do różnych miejscowości na terenie całej Polski. Po południu Betlejemskie Światło Pokoju będzie już w Krakowie, a później też trafi do Częstochowy, gdzie zostanie przekazane w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Po Polsce Światło będzie podróżować właściwie aż do Wigilii. Przekazania odbywać się będą w różnych miejscach w kraju.

Oprócz tego, że harcerze osobiście przekazują Betlejemskie Światło Pokoju, zostawiają też zapalone lampiony w kościołach i instytucjach, gdzie każdy może podejść i odpalić Światło – mówi hm. Martyna Kowacka. – Na naszej stronie www.swiatlo.zhp.pl harcerze zaznaczają już punkty, w których odbywać się będzie przekazanie. Mapa już się powoli zapełnia, po 16 grudnia tych miejsc będzie na pewno jeszcze więcej – dodaje.

Co ważne, Związek Harcerstwa Polskiego przy okazji tej akcji współpracuje z Caritas Polska i Światło będzie przekazywane m.in. za pośrednictwem świec Caritas. Tym samym będzie to okazja, by zrobić coś dobrego dla innych – głównie dla dzieci z ubogich rodzin.

Związek Harcerstwa Polskiego oraz Caritas zachęcają, aby nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, odebrać Betlejemskie Światło Pokoju i zanieść do swojego domu, aby mogło zagościć na wigilijnym stole – informują harcerze.

Światło dotrze wszędzie: nie tylko do urzędów, do instytucji, kościołów, ale i do zwykłych ludzi.

W zeszłym roku miałam okazję udać się do powstańców warszawskich i widziałam ich radość, to, jak cieszyli się, że pamiętaliśmy o nich – mówi rzeczniczka ZHP. – Roznoszenie światła do instytucji jest ważne, ale myślę, że najważniejsze jest przekazywanie go zwykłym ludziom, takim jak my. Czekają na światło, na nasze odwiedziny. To są magiczne momenty.

 

Światło, które łączy

Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Światło, które łączy”.

Co roku wydarzeniu przyświeca nam inne hasło. Ważne, żeby było aktualne. Tym razem wybraliśmy takie, które pokazuje, że wszyscy jesteśmy równi. Światło nas łączy bez względu na to, skąd pochodzimy i kim jesteśmy. To jest symbol pokoju i braterstwa, które łączy nas wszystkich – wyjaśnia hm. Martyna Kowacka, rzeczniczka ZHP.

 

Nim pojawi się pierwsza gwiazdka...

Zapoczątkowana w Austrii, a realizowana od 1991 roku także w Polsce akcja Betlejemskiego Światła Pokoju idealnie wpisuje się w przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka na niebie w wigilijny wieczór, zanim zaczniemy w kolędach opowiadać tajemnicę Cichej Nocy, chcemy zadbać o dobre przygotowanie się do przeżywania Pasterki i rodzinnych spotkań. Kiedy nasze myśli wybiegają ku Świętom, nie chcemy myśleć tylko o zakupach, sprzątaniu i prezentach pod choinkę, ale przede wszystkim o dobrym przygotowaniu duchowym – mówią harcerze.

Anna Piątkowska-Borek

fot. ZHP | Konrad Kmieć

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.