środa, 28 listopad 2018 10:57

Mielec: Uwaga smog! Będą kontrole przydomowych kotłowni.

Napisała

Od wczoraj w Mielcu i okolicach przekroczone są dziesięciokrotnie normy pyłu zawieszonego PM10. O niepokojącym zjawisku poinformowało Stowarzyszenie "Specjalna Strefa Ekologiczna" w Mielcu. Władze miasta zapowiedziały kontrole przydomowych kotłowni przez Straż Miejską. Za naruszenie przepisów grożą grzywny wysokości do 500 złotych.  

Mieleccy ekolodzy alarmują o smogu nad miastem i w jego okolicy. Zdaniem działaczy SSE to efekt nieprawidłowego paliwa uzywanego przez mieszkańców do ogrzewania domów. "Tak wygląda #powietrze #Mielec, gdy mieszkańcy sami siebie trują z przydomowych kominów. Naprawdę, wiele nie trzeba... Czujnik, który to pokazuje znajduje się w strefie niskiej zabudowy domów jednorodzinnych..." ostrzegają. 

 Dwa tygodnie później sytuacja jest jeszcze gorsza. 

 

Władze miasta zapowiedziały kontrole przydomowych kotłowni.

"Straż Miejska w Mielcu w ramach działań ograniczających tzw. niską emisję wznowiła przeprowadzanie niezapowiedzianych kontroli przydomowych kotłowni na terenie całej Gminy Miejskiej Mielec. Kontrole takie od kilku lat prowadzone są w okresie jesienno-zimowym i mogą odbywać się godzinach od 6.00-22.00.

Jeżeli w wyniku kontroli kotłowni strażnicy potwierdzą spalanie odpadów komunalnych bądź innych zabronionych odpadów, osoba kontrolowana musi się liczyć z nałożeniem na nią kary grzywny do 500 zł.

Funkcjonariusz Straży Miejskiej, może także poprosić kontrolowanego o okazanie atestu na zakupione paliwo. Obowiązek wystawiania takiego świadectwa jakości paliwa nałożyła na sprzedawców ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw obowiązująca od 12 września bieżącego roku.

W przypadku zakwestionowania wyniku kontroli  strażnik ma prawo do pobrania uśrednionej próbki  popiołu, która następnie zostanie wysłana do laboratorium badawczego w celu sprawdzenia jej składu i zawartości.

-Niestety, ostatnie kontrole ponownie pokazały, że pomimo trwającej od lat kampanii informującej o zakazie i szkodliwości spalania odpadów w dalszym ciągu ujawniane są przypadki, gdzie właściciele posesji lekceważą obowiązujące przepisy narażając na szwank zarówno swoje jak i nasze zdrowie – powiedział Komendant Straży Miejskiej w Mielcu Arkadiusz Misiak.

Oprócz kontroli funkcjonariuszy Straży Miejskiej na terenie Gminy Miejskiej Mielec w godzinach popołudniowych, prowadzone będą pomiary za pomocą mobilnej stacji monitoringu powietrza, która zdiagnozuje problem niskiej emisji oraz wyszczególni posesje stwarzające uciążliwości związane ze spalaniem odpadów komunalnych.

Przypomnijmy – aby uniknąć otrzymania mandatu:

-Nie wolno palić w piecu odpadami komunalnymi

-Nie wolno również palić drewnem o zawartości wilgotności pow. 20 %

-Nie należy kupować mułów węglowych oraz flotokoncentratów

-Nie należy kupować węgla oraz brykietu brunatnego" - przypominają władze miasta na oficjalnej stronie internetowej Mielca. 

mg, inf. UM Mielec, SSSE

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.