poniedziałek, 12 luty 2018 20:04

Tymbark: Ekologiczna lekcja

Napisała

Kochasz dzieci nie pal śmieci! Nie truj sąsiada to nie wypada! Z takimi hasłami na ustach, 8 lutergo, na tymbarski rynek przemaszerowali, w towarzystwie opiekunów, uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Tymbarku i przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola u Cioci Agatki.

Młodzi Mieszkańcy naszej gminy przybyli, by wyrazić swój sprzeciw wobec ciągłego zanieczyszczania powietrza poprzez bezmyślne zachowania ludzi, m.in. palenie śmieci. Dzieci wyposażone w maseczki przeciwpyłowe i maski przeciwgazowe przedstawiły krótką prelekcję na temat konsekwencji zdrowotnych płynących z wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Z inicjatorami akcji spotkał się Wójt Gminy Tymbark – Paweł Ptaszek, który wspomniał, że zanieczyszczenie smogiem dotyczy nie tylko dużych miast lecz również mniejszych miejscowości. Nadmienił, że Gmina Tymbark podejmuje działania mające na celu zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, m.in. poprzez termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Tymbarku czy przyłączenie się do programu mającego na celu wymianę kotłów węglowych w gospodarstwach domowych. Przypomniał, że na terenie Tymbarku zamontowano sensory mierzenia zanieczyszczenia powietrza, dzięki którym sprawdzić można stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu. Na koniec życzył dzieciom udanych ferii zimowej.

To cenna inicjatywa, bo często najmłodsze pokolenie najszybciej przyswaja sobie zasady ekologicznego życia i jest wzorem i inicjatiorem zmian w starszym pokoleniu. Przygotowana przez dzieci i młodzież prelekcja na pewno zwróciła uwagę mieszkańców Tymbarku na niestety narastający problem zanieczyszczania powietrza.

inf i foto: UG Tymbark

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.