piątek, 14 czerwca 2019 18:00

Biegacze z Limanowszczyzny na Kieracie. Zobacz wyniki.

Autor Marzena Gitler

26 maja w Słopnicach podsumowano XVI Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy Kierat.

Intensywne opady deszczu sprawiły, że teren był trudny i wymagający. Biegacze mieli do pokonania błoto i rozlewiska wody. Tegoroczny Kierat to 100 km nieprzerwanego marszu po górach Beskidu Wyspowego i okolic i 4000 m podejść. W ciągu 30 godzin (bo tyle wynosi limit czasowy) to ekstremalnie trudne wyzwanie nawet dla zaprawionych piechurów i doświadczonych biegaczy. Na trasę wyruszyło 566 biegaczy, a dystans 100 km. pokonało ostatecznie 383 zawodników.

Pierwsi na mecie byli Andrzej Brandt (Nonstop Adventure, Bełchatów) i Marek Woźniczka (Nonstop Adventure Siemianowice Śląskie), którzy wygrali ex aequo tegoroczny Kierat. Obaj 100-kilometrową trasę górską pokonali w 12 godz. 43 min! Trzeci na mecie był Bartłomiej Karabin (Polowanie na wiewiórkę Dobra) z czasem zaledwie minutę gorszym od zwycięzców. Minutę po nim na metę przebiegł zdobywca brązowego medalu - Maciej Więcek (inovo-8, Kraków).

Siedemnasta była zwyciężczyni w kategorii kobiet - Justyna Frączek-Bogacka (adventuretrophy.pl, Kraków) z czasem 14:54. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Joanna Grabowska (WKS Wawel/Kocham Gajowego, Kraków) z czasem 16:14, a trzecie Marcelina Słomian z Zabrza (Hercog running team ) z czasem 18:30. Tuż za podium ale z bardzo dobrym czasem znalazła się Kamila Matras z Limanowej (18:31).

Wśród międzynarodowej i ogólnopolskiej ekipy nie zabrakło też biegaczy z Limanowszczyzny. Oprócz wspomnianego już Bartłomieja Karabina z Dobrej, który stanął na podium, 8 miejsce zajął Piotr Olszewski z Limanowej (z czasem 13:50), 15 był Paweł Michalik z Limanowej (14:35), 21 - Paweł Golonka z Pasierbca (15:33), 54 - Artur Piechnik - Słopnice/Kraków i Marcin Florek ze Słopnic (18:15), 62- Marcin Opoka z Dobrej (18:29). Prócz nich bieg w zawodach wystartowali biegacze ze Słopnic, Limanowej, Laskowej, Tymbarku, Dobrej, Mszany Dolnej, Kamienicy, Przyszowej, Stróży, Męciny, Łososiny Górnej i Podłopienia, którzy zajęli dalsze miejsca, ale w tym biegu tak naprawdę nie liczą się tylko miejsca na podium ale rywalizacja z samym sobą.

Marzena Gitler, foto: UG Słopnice