poniedziałek, 6 maja 2019 15:15

Zalesie: 100 mil w deszczu, wietrze i po błocie

Autor Marzena Gitler

W dniach od 3 do 5 maja trwał bieg górski 100 Miles of Beskid Wyspowy organizowany przez NORAF, objęty honorowym patronatem Powiatu Limanowskiego. Miłośnicy biegania, malowniczych plenerów Beskidu wyspowego oraz aktywnego wypoczynku tłumnie stawili się w piątek 3 maja przy budynku LKS Zalesianka Zalesie ( miejsce startu i meta) by wziąć udział zawodach.

Pomimo niezwykle trudnych warunków, bardzo zmiennej i kapryśnej aury; dzielnym uczestnikom od początku do końca dopisywały znakomite humory i energia. W sumie w zawodach na 4 dystansach: 10 mil, 40 mil, 60 mil oraz 100 mil wystartowało 103 biegaczy. Na trasie czekały ich ekstremalne warunki pogodowe: wiatr, deszcz, zimno, błoto, bieg w nocy. Z tego powodu 18 osób nie ukończyło rywalizacji, w tym 14 najdłuższego - blisko 170 km dystansu.

Dystans 100 mil najszybciej pokonał Andrzej Zieliński z Żor - Klub HERMAX, z czasem 22:10:21, o trzy godziny szybciej niż Zbigniew Sikora (Jaworzno, Stowaqrzyszenie Pogoria Biega). Trzeci na mecie był Marek Lachera z Katowic (W pogodni za duchem/Huragan Ligota), któremu pokonanie trasy w takich warunkach zajęło 25 godzin, 59 minut i 19 sekund. Wśród pań najszybsza i odporana na zmęczenie okazała się Ewa Wardak (Impuls Komorów) z czasem 33:56:45. Druga była Anna Jędrzejowska Dec (Gliwice, Ekstremalne OTK na relaksie) z wynikiem 36:51:31, a trzecia Joanna Król (Gniezno No Excuses Team) - 36:52:32.

W międzynarodowej i ogólnopolskiej obsadzie nie zabrakło też przedstawiciela powiatu limanowskiego. Ultramaratoczyk z Tymbarku, Jarosław Oleksy, pracownik Nadleśnictwa Limanowa z Klubu Sportowego Forrest Limanowa, startujacy w kategorii Weteran, zajął 10 miejsce (Open - 30) pokonujac 100 mil w 37 godzin, 51 minut i 55 sekund.

Pełne wyniki biegu można sprawdzić na stoper.pro. Organizatorem I  Biegu 100 Miles of Beskid Wyspowy były: Agnieszka Faron NORAF oraz Fundacja Małopolska biega - w trakcie rejestracji.

Marzena Gitler, foto: 100milesofbeskidwyspowy.com