sobota, 09 grudzień 2017 21:45

Wybierają spośród 90 mieszkań Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 30 listopada do 13 grudnia przyszli lokatorzy 90 mieszkań na powstającym w Jaworznie Osiedlu Sfera (II etap), budowanym przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybierają lokale na wynajem.

Klucze do mieszkań lokatorzy odbiorą jesienią przyszłego roku. Inwestycja jest realizowana od czerwca 2017. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na wrzesień 2018.

Do wynajęcia jest łącznie 90 mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych. Dokładnie są to 34 lokale w kategorii M2, 36 w kategorii M3 i 20 w kategorii M4. Kolejność, według której mieszkańcy mogą wybierać, została ustalona podczas publicznego losowania, które odbyło się w poniedziałek 27 listopada, w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

– Najwięcej chętnych było na M4, gdzie liczba chętnych przekroczyła o 50% liczbę lokali. Do losowania zakwalifikowanych zostało 29 wniosków na 20 dostępnych mieszkań – mówi Dawid Domagalski z JTBS. W kategorii M2 złożono 24 wnioski (na 36 mieszkań), a w kategorii M3 – 37 wniosków (na 36 mieszkań). Losowanie odbywało się w każdej kategorii mieszkaniowej.

Po wyborze mieszkania podpisywana będzie umowa partycypacyjna, na podstawie której, by objąć takie mieszkanie klient jest zobowiązany do uiszczenia partycypacji, czyli opłacenia wkładu mieszkaniowego w wysokości 760 zł za 1 m2. Partycypacja jest zwracana po zakończeniu umowy najmu – wystarczy, że lokator zgłosi to w biurze JTBS i poda numer konta, na które ma zostać przelany wkład mieszkaniowy. Tuż przed oddaniem kluczy zawierana jest umowa najmu na czas nieokreślony, na podstawie której wpłacana jest kaucja, będąca dwunastokrotnością miesięcznego czynszu (stawka czynszu wynosi 10,60 zł za 1 m2). Stanowi ona zabezpieczenie na wypadek, gdyby mieszkanie zostało zdewastowane lub zadłużone.

„Pod klucz”

Mieszkania w dniu ich przekazania najemcom są wykończone „pod klucz”. Przyszli lokatorzy mają też możliwość w trakcie budowy wybrać, jak chcą, by mieszkania zostały wykończone. JTBS udostępnia wtedy w swojej siedzibie próbniki paneli podłogowych i płytek, a przyszli mieszkańcy mogą wybrać nie tylko ich wielkość, ale i także kolorystykę. Mogą również zadecydować, czy w kuchni wolą mieć płytę ceramiczną z piekarnikiem do zabudowy czy wolnostojącą.

Kto mógł starać się o mieszkania?

Osoby zainteresowane mieszkaniami na wynajem musiały najpierw złożyć w biurze Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wnioski o przydział „M”. Zasady kwalifikacji wniosków i przydziału mieszkań zostały określone w regulaminie, przyjętym uchwałą Komisji Mieszkaniowej 5 września 2017 roku. Czytamy w nim, że osoby ubiegające się o lokal muszą spełnić kryteria opisane w ustawie z 26 października 1995 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Kryteria są trzy: mieszkaniowe: (brak prawa do lokalu na terenie miasta Jaworzna – własność, współwłasność, najem lokalu w JTBS), finansowe (zobowiązanie się do wpłacenia partycypacji oraz kaucji zabezpieczającej) i dochodowe (limit miesięcznych dochodów brutto, których nie może przekroczyć gospodarstwo domowe, wynosi: 1 osoba – 5239,96 zł, 2 osoby – 7859,95 zł, 3 osoby – 9765,39 zł, 4 osoby – 11432,65 zł, 5 osób – 13338,09 zł).

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przyjmowało wnioski od 3 października do 10 listopada 2017. Następnie, 14 listopada Komisja Mieszkaniowa dokonała ich weryfikacji i osoby, które przeszły ją pozytywnie, zostały dopuszczone do losowania. Teraz wybierają mieszkania.

Docelowo ponad 40 budynków

Koszt realizacji drugiego etapu inwestycji to 13,8 mln zł, w tym 7,5 mln zł pochodzi z kredytu preferencyjnego udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, 3,3 mln zł będą to środki ze wspomnianej partycypacji najemców, 2 mln zł przekazało Miasto Jaworzno, zaś 0,8 mln zł to środki własne Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na Osiedlu Sfera docelowo powstaną 42 nowe budynki. – Na ten moment mamy rozpoczętą budowę 22 budynków. Plan realizacji całości obejmuje wstępnie okres do 2022 roku. Wszystko będzie jednak zależało od sytuacji na rynku, od tego czy będzie zapotrzebowanie na mieszkania, czy zostanie uruchomiony jeszcze program, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację zadania – tłumaczy Janusz Łach, Prezesa Zarządu JTBS.

– Na dziś, jak widać, jest duże zainteresowanie. Do końca tego roku trwa jeszcze budowa pierwszego etapu Osiedla Sfera, do użytku mieszkańców oddane zostaną 84 mieszkania „na wynajem” – dodaje Janusz Łach.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. JTBS