Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra Wyróżniony

Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra

Jakie utwory umieścili na swojej pierwszej płycie? Skąd czerpią inspirację? I co oznacza zagadkowa dla niektórych nazwa zespołu? Na te i inne pytania odpowiadają muzycy z grupy „Zdrawica”.

Kilka dni temu odbyła się premiera waszej pierwszej EP-ki, zatytułowanej „Rok”. Jakie utwory się na niej znalazły? Czy jest to jakby podsumowanie całego roku?

Na EP-ce znalazły się cztery piosenki: „Ro(c)k”, „Noc Kupały”, „Wędrowiec”, „Królowa Śniegu”. Każdy z utworów w pewien sposób nawiązuje do danej pory roku, jednak w pewnych momentach odwołania te są o wiele bardziej wyraźne niż w innych. Tytuł „Rok” nie odnosi się konkretnie do minionego 2016 roku, a jest elementem łączącym poszczególne utwory (tak jak można powiedzieć, iż rok składa się z wiosny, lata, jesieni i zimy).

Kiedy zapadła decyzja, że nagrywacie materiał?

Materiał na EP-kę został zarejestrowany w lutym 2017 roku, w Będzinie, u Adama Romańskiego (Studio AlternatiV). Decyzję o tym, że chcemy nagrać akurat te poszczególne utwory podjęliśmy już pod koniec 2015 roku. Wtedy jednak napotkaliśmy pewne przeszkody, które sprawiły, że nie mogliśmy działać jako zespół na tyle aktywnie, na ile byśmy chcieli. Istotnym problemem był też fakt, iż długo nie mogliśmy znaleźć basisty, który odnalazłby się w folkowych klimatach. Gdy pod koniec 2016 roku Kamil dołączył do zespołu, stwierdziliśmy, że najwyższa pora na to, by wejść do studia i nagrać materiał.

Jak można zdobyć ten album?

Płytę można zamówić, pisząc maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontaktując się z nami przez naszą stronę na portalu Facebook, a także drogą elektroniczną poprzez Allegro. Będzie również możliwość zakupienia jej bezpośrednio u nas na przyszłych koncertach.

Raczej nie da się was osadzić w jakimś konkretnym gatunku muzycznym, czerpiecie z różnych stylów.

Zdrawica często określana jest jako zespół folk rockowy. Nasza muzyka to odzwierciedlenie tego, co nam w duszy gra. Każdy z nas słucha innej muzyki (od muzyki klasycznej, przez folk, rock, aż po najbardziej agresywne odmiany metalu), czerpie inspiracje z różnych źródeł. Nasze utwory oparte są na rockowych, a nawet rock and rollowych gitarowych riffach, w które wplecione są subtelne melodie grane na klawiszach, a także zróżnicowane partie fletu – momentami przywodzące na myśl tradycyjną muzykę folkową, a miejscami kojarzące się z charakterystycznym „jethrotullowskim” brzmieniem. Całości dopełnia urozmaicona sekcja rytmiczna oraz wyrazisty damski wokal.

Bliska wam jest Mitologia Słowian, ich zwyczajów i wierzeń. Co sprawiło, że akurat tę tematykę chcecie poruszać w swoich utworach?

Tematyka związana z kulturą i wierzeniami Słowian stanowi inspirację w szczególności dla naszej wokalistki, która pisze teksty utworów. Tak naprawdę wszystko zaczęło się w 2010 roku od jej wycieczki na wyspę Wolin, a konkretnie do skansenu, na terenie którego co roku, na początku sierpnia, organizowany jest Festiwal Słowian i Wikingów. Po tej wyprawie sięgnęła po kilka pozycji z literatury związanej z Mitologią Słowian. Trzy lata później zaproponowała zespołowi wspólny wyjazd właśnie na ten festiwal. Rekonstruktorzy przybliżyli nam zwyczaje wczesnośredniowiecznych Słowian.
Inną kwestią, która miała znaczący wpływ na wybór takiej, a nie innej tematyki, są inspiracje muzyczne ze Wschodu – rosyjskie, ukraińskie i białoruskie zespoły pagan metalowe i folk rockowe, których teksty również nawiązują do słowiańskich bóstw i kontemplacji natury.Ciekawa jest nazwa zespołu, która – jak podajecie – nawiązuje do starosłowiańskiego rytuału. Co to za rytuał? I jak on ma się do waszej twórczości?

Przez dłuższy czas poszukiwaliśmy pasującej jednoczłonowej nazwy, która brzmiałaby adekwatnie do poruszanej w tekstach tematyki i nie kojarzyła się z żadnym istniejącym już zespołem. Wspólnie stwierdziliśmy, że nazwa rytuału wznoszenia toastu będzie odpowiednia. Po koncertach sami zresztą wznieśliśmy niejeden toast!

Jak podzieliliście role w zespole? Kto za co jest odpowiedzialny?

Staraliśmy się tak podzielić role, aby każdy mógł robić to, co mu najlepiej wychodzi. I tak – dwie Martyny odpowiedzialne są za kontakt z mediami, udzielanie odpowiedzi na pytania dziennikarzy i promowanie zespołu na portalach społecznościowych. Marcin z kolei, jako osoba obeznana w świecie grafiki, projektuje plakaty i inne wizualizacje. Warto dodać, że jest on autorem opakowania naszej EP-ki (autorką okładki jest Zuzanna Formicka, natomiast Marcin dokonał obróbki graficznej). Magda i Asia trzymają rękę na pulsie w sprawie ustalania prób, a Kamil służy pomocą w kwestiach technicznych, związanych ze sprzętem. Za organizowanie koncertów czy pozostałe jednorazowe zadania odpowiedzialni są właściwie wszyscy. Chwyta się ich ten, kto akurat ma czas i możliwości. W naszej sytuacji, kiedy każdy zajmuje się także pracą lub nauką, taki podział ról funkcjonuje najlepiej.

Jakie macie muzyczne plany na przyszłość? Kiedy można się spodziewać premiery długogrającej płyty?

Na razie chcemy się skupić na promocji pierwszej EP-ki. Cały czas piszemy nowy materiał, który z pewnością w przyszłości nagramy. Trudno jednak określić, kiedy to nastąpi.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. archiwum zespołu Zdrawica

 

Zespół Zdrawica tworzą:

– Martyna Pilch (wokal)
– Magdalena Kozub (gitara elektryczna)
– Kamil Nych (gitara basowa)
– Marcin Jania (perkusja)
– Martyna Golińska (flet poprzeczny)
– Joanna Piątek (klawisze)

Strona zespołu (link)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14388

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11174

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8957

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4844

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4332

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4234

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4054

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3906

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2988

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2555

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2424

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2274

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...