środa, 14 luty 2018 11:47

Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach

Napisała

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w piątek i sobotę (23-24 lutego) w Wilamowicach (koło Bielska-Białej) odbędą się liczne otwarte wydarzenia kulturalne. W uroczystościach przygotowanych dla lokalnej społeczności wezmą udział badacze języków zagrożonych wymarciem i reprezentanci mniejszości językowych z Polski i świata. Celem obchodów jest uczczenie bogactwa i różnorodności językowej regionu i Polski. Sprawdź program wydarzeń.

Wilamowianie mają swój język – wilamowski (wymysiöeryś). Fascynuje on badaczy z całego świata, którzy starają się chronić przed wymarciem to unikatowe dziedzictwo. Dzień Języka Ojczystego będzie więc doskonałą okazją do kolejnego spotkania naukowców i aktywistów z Wilamowianami, analizy wyników dotychczasowych działań rewitalizacyjnych, a przede wszystkim… do świętowania. W obchodach pod hasłem „Müterśpröhtag” wezmą udział przedstawiciele m.in. Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Kaszubów, Hucułów czy potomków Azteków posługujących się językiem Nahuatl.

 Koncerty, spektakle, filmy, debaty

Program obchodów wypełniają bezpłatne wydarzenia kulturalno-językowe. Wśród nich m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Wilamowicach i języku mieszkańców tego miasteczka „Bo dos ej maj śproh”, koncerty, premiera spektaklu „Ymertihła” wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa” czy recitale poezji. Zainteresowani językami mniejszościowymi będą mogli wziąć udział również w debatach poświęconych kwestiom różnorodności językowo-kulturowej Polski.

Powodów do świętowania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu lokalnych aktywistów i naukowców ten język wciąż żyje, choć jeszcze niedawno przepowiadano jego śmierć. Co więcej, włada nim coraz więcej osób z najmłodszych pokoleń. Wilamowskiego można uczyć się zarówno w Wilamowicach, jak i w Warszawie – na Wydziale “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, już wkrótce wymysiöeryś ma szansę zyskać status języka regionalnego – jeśli Sejm podczas marcowej debaty nad zmianą ustawy regulującą te kwestie przychyli się do postulatów społeczności i naukowców. List w tej sprawie podpisało ponad 270 badaczy. Uznanie wilamowskiego za język regionalny niewątpliwie przyczyniłoby się do jego ocalenia, a tym samym do zachowania ważnych śladów wielokulturowości dawnej Rzeczpospolitej.

Ważny europejski projekt

Organizatorami wydarzeń są naukowcy z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Urzędem Gminy Wilamowice. Obchody realizowane są w ramach długofalowego projektu „Zaangażowana humanistyka”, którego celem jest wsparcie i rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym języka wilamowskiego. Kluczowe dla tych działań okazało się pozyskanie prestiżowego europejskiego grantu z programu Twinning Horyzontu 2020. Grant został przyznany międzynarodowemu konsorcjum naukowemu pod kierunkiem Wydziału „Artes Liberales” UW. Koordynatorką projektu jest dr hab. Justyna Olko, która od lat zajmuje się badaniem i rewitalizacją ginących języków.

 Info: sciencepr.pl

Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2018 13:13
Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.