Rowerem wokół Babiej Góry – już wkrótce Wyróżniony

W Zawoi posłuchano rowerzystów. Jeszcze w tym roku będzie można korzystać z górskich tras rowerowych wokół Babiej Góry. – Chcemy przywrócić rowerowy blask Beskidom – podkreślają realizatorzy projektu Babia Góra Trails. Zapytaliśmy o szczegóły.

Jak do tej pory wyglądała sytuacja? Ile ścieżek rowerowych funkcjonowało na terenie gminy?

Realizatorzy projektu Babia Góra Trails:

– Dotychczas było oznakowane około 60 km zwykłych szlaków rowerowych (dróg asfaltowych, szutrowych i leśnych) na terenie gminy. Funkcjonował też niewielki bikepark przy wyciągu Mosorny Groń.

Jak zrodził się pomysł na realizację projektu Babia Góra Trails?

– Podczas spotkań z wójtem Marcinem Pająkiem, z radnymi i z różnymi osobami, mniej lub bardziej związanymi z Urzędem Gminy Zawoja wsłuchano się w głos lokalnych rowerzystów. W ten sposób ich oczekiwania później rozwinęły się w koncepcję budowy całego kompleksu górskich tras rowerowych.

Należy też podkreślić, że całość nie mogłaby zostać zrealizowana bez współpracy z Nadleśnictwem Sucha Beskidzka, z panem nadleśniczym Tadeuszem Kosmanem na czele.

Na profilu projektu w mediach społecznościowych często pytaliście obserwujących, co widzieliby w danym miejscu. Tzn. trasy powstają w porozumieniu ze wszystkimi zainteresowanymi tematem?

– Tak. Projekt jest realizowany we współpracy ze środowiskiem rowerowym oraz lokalnym kolarskim klubem sportowym UKS Zawojak. Odbywały się więc konsultacje. Realizacją zajmuje się natomiast profesjonalna firma, budująca trasy rowerowe tego typu, doskonale znająca technologię oraz wymogi techniczne, aby trasy były dostosowane w sposób możliwie najbardziej dostępny i atrakcyjny dla rowerzystów.

Jaki będzie poziom trudności? Czy budowane trasy są dla osób z bardzo dobrą kondycją, czy będą mogli się na nie wybrać też rodziny z dziećmi?

– Trasy będą miały cały przekrój stopni trudności, począwszy od najprostszej 200-metrowej pętli treningowej dla małych dzieci, poprzez około 1,2 km pętli rodzinnej, średniotrudne trasy górskie, po trudne, czarne trasy dla najlepszych. Będą także długie wycieczkowe singletracki dla rowerzystów o bardzo dobrej kondycji fizycznej.

Jak docelowo będzie wyglądała sieć tras rowerowych wokół Babiej Góry? O ilu kilometrach łącznie mówimy?

– Po polskiej stronie przewidziana jest budowa około 20 km singletracków (w rejonie Mosornego Gronia około 13,5 km), po słowackiej natomiast około 8 km oraz oznakowanie kilkudziesięciu kilometrów dróg szutrowych na południowych stokach Babiej Góry.

Jaki jest stan zaawansowania prac?

– Na ukończeniu jest budynek socjalno-techniczny oraz trwają prace budowy ścieżek, których jest już około 7,5 km. W najbliższym czasie ruszy budowa po stronie słowackiej oraz polskiej, realizowana przez drugą ekipę wykonawczą. Również w czerwcu rozpocznie się budowa toru pumptrack w Zawoi. Pumptrack asfaltowy w Oravskiej Polhorze został już wykonany.

Czy z niektórych tras można już korzystać? Niejednego już pewnie kusi ich widok…

– Jeszcze nie, trasy potrzebują prac wykończeniowych oraz czasu na utwardzenie się naturalnej nawierzchni. Również oznakowania, barier bezpieczeństwa itp.

Kto jest zaangażowany w realizację projektu Babia Góra Trails?

– Do realizacji projektu zaangażowani są pracownicy Urzędy Gminy Zawoja: kierownik projektu (inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych), specjaliści ds. rozliczeń (główna księgowa i skarbnik), pomoc administracyjna, a także osoby z działu inwestycji, inspektor nadzoru.

Jakie są koszty całego przedsięwzięcia? Czy udało się pozyskać dofinansowanie z zewnątrz?

– Ten duży projekt budowy ścieżek rowerowych realizuje gmina Zawoja i Oravská Polhora. Partnerstwo dało szansę, by starać się o środki w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Całkowita wartość projektu to 810 510,93 €, z czego po stronie gminy Zawoja to kwota 468 367,56 € , a po stronie Oravská Polhora – 342 143,37 €. Ze środków Unii Europejskiej udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 85% wartości projektu.

Wielkie otwarcie tras w 2018 roku. Wiadomo już, kiedy dokładnie?

– Nie ma jeszcze planu i daty. Terminy zakończenia prac są przewidziane na koniec września. Możliwe, że uda się skończyć chociaż część prac wcześniej. Wtedy będziemy myśleć o częściowym otwarciu obiektu.

 

W szerszej perspektywie

Budowa górskich tras rowerowych wokół Babiej Góry to, można powiedzieć, część większego planu. Jaki wpływ może mieć to przedsięwzięcie na rozwój gminy?

– Na pewno ten projekt przyczyni się do wzrostu atrakcyjności gminy Zawoja dla miłośników dwóch kółek – mówi Marcin Pająk, Wójt Gminy Zawoja. – Przygotowaliśmy koncepcję budowy kompleksu górskich ścieżek rowerowych z połączeniem z wyciągiem na Mosornym Groniu. Docelowo chcielibyśmy, aby tereny Mosornego Gronia stały się centrum turystycznym naszej gminy. W planach jest budowa przez Babiogórski Park Narodowy Nowoczesnego Centrum Edukacyjnego z interaktywna wystawą zaraz za naszych zapleczem rowerowym. Złożyliśmy także wniosek na budowę wieży widokowej na Mosornym Groniu, gdzie będzie bardzo łatwo wyjechać wyciągiem – dodaje wójt.

Oprócz tego projektu dla rowerzystów realizujemy także inne zadania, które przyczynią się do podniesienia standardu wypoczynku w naszej gminie nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców – informuje wójt.

 


Anna Piątkowska-Borek

fot. Babia Góra Trails

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualizacja: wtorek, 22 maj 2018 00:06
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA