wtorek, 08 styczeń 2019 08:31

Bezpieczne ferie z suską policją

Napisał
Zdjęcie poglądowe Zdjęcie poglądowe

Uczniowie spędzają ostatnie dni w szkolnych ławkach i myślą już o feriach, które rozpoczną się 14 stycznia 2019 roku. Dlatego już, w tym tygodniu, dzielnicowi odwiedzają najmłodszych uczniów szkół podstawowych powiatu suskiego i rozmawiają z nimi o bezpiecznym wypoczynku zimą.

To podczas takich spotkań najmłodsi mogą usłyszeć od policjantów wiele cennych rad i wskazówek, po to by czas odpoczynku i zabawy był bezpieczny dla dzieci. Funkcjonariusze uczą, jak zachować się w sytuacji, gdy załamie się lód, w jakich miejscach zjeżdżać na sankach czy nartach. Zwracają również uwagę na to, jak dzieci powinny reagować, gdy „obcy” zapuka do drzwi lub nawiąże z nimi kontakt w Internecie. Policjanci przypominają o numerach alarmowych, kiedy i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać.  Podczas spotkań mundurowi rozdają ulotki i plakaty „Bezpieczne Woda” (edycja zimowa).

 

Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców

 

 1. Uczmy dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
 2. Zwróćmy uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
 3. Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych.
 4. Przypomnijmy dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw czy ślizgania się.
 5. Nie zapominajmy o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Porozmawiajmy z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w „sieci”.
 6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnijmy mu, aby:
 • - wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
 • - nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
 • - było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
 1. Jeżeli wysyłamy dziecko na zimowisko, sprawdźmy, czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
 2. Przypomnijmy dziecku, aby zjeżdżając na nartach, pamiętało o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. W szczególności o obowiązku używania do ukończenia 16 roku życia kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.

Info/Foto: KPP w Suchej Beskidzkiej

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.