piątek, 14 grudzień 2018 14:35

Sucha Beskidzka: Studnia odzyskała blask

Napisał
Sucha Beskidzka: Studnia odzyskała blask UG Sucha Beskidzka

Zakończył się remont drewnianej wiaty-zadaszenia studni znajdującej się przy ul. Kościelnej w Suchej Beskidzkiej. Wykonywane prace realizowane były w ramach inicjatywy lokalnej przez mieszkańców naszego miasta.

Aby przybliżyć historię tego obiektu „przenieśmy się” w czasie do roku 1987, kiedy to we wrześniu trzech młodych rzemieślników Tomczyk Tadeusz, Czarnecki Konstantyn oraz Klimek Władysław w ramach egzaminu mistrzowskiego, sztuki budowlanej wykonywali prace przy istniejącej wówczas studni na ul. Kościelnej w Suchej Beskidzkiej. Egzamin nadzorowany przez Cech Rzemiosł Różnych Sucha Beskidzka obejmował wykonanie nowych elementów przy studni tj. drewnianego zadaszenia oraz fundamentu.

Egzaminowani wykonali niezbędne prace, a miasto zyskało nowy obiekt małej architektury w stylu regionalnym. Po trzydziestu latach eksploatacji, zniszczeniu uległy elementy zadaszenia wiaty i nie było tajemnicą, że jej stan techniczny pogarszał się z dnia na dzień i najprawdopodobniej zadaszenie nie przetrwałoby kolejnej zimy. Widząc taki stan rzeczy Pan Władysław Klimek, jeden z twórców obiektu, wraz z grupą mieszkańców zwrócił się do Burmistrza Miasta Stanisława Lichosyta z prośbą zakupu niezbędnych materiałów do renowacji drewnianej wiaty. Z swojej strony zadeklarowali pomoc w formie świadczenia prac społecznych przy jej remoncie. Po skompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz materiałów budowlanych mieszkańcy zgodnie z założeniami w listopadzie br. zakończyli prace związane z renowacją drewnianej wiaty-zadaszenia studni, która zyskała nowy wygląd i będzie służyła przez kolejne lata. Warto dodać, że pod zadaszeniem znajduje się tablica, na której zwyczajowo umieszczane są różnego rodzaju ogłoszenia. Niestety dotychczas nie do końca było wiadomo kto powinien opiekować się tablicą i odpowiadać za jej stan, z tego powodu zniszczone i nieaktualne afisze często szpeciły wizerunek samego obiektu, jaki i tej części miasta.  Po przeprowadzeniu remontu Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka podjął decyzję o wprowadzenie tablicy w rejestr miejskich tablic ogłoszeniowych, nad którymi pieczę sprawuje Straż Miejska Suchej Beskidzkiej

 Info/Foto: UG Sucha Beskidzka

Mateusz Łysik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.