czwartek, 06 grudzień 2018 11:27

Krakowskie ekopudełko prostym sposobem na trudne odpady

Napisał

Od czwartku, 6 grudnia, mieszkańcy Krakowa mogą bez żadnych dodatkowych opłat oddawać kłopotliwe i niebezpieczne odpady w kolejnych punktach w mieście – w ekopudełkach, które pełnią rolę minilamusowni.

Kolejne trzy z nich zostały ustawione przy wejściach do galerii handlowych:

Centrum Handlowego Serenada (od strony ul. Dobrego Pasterza)
Centrum Handlowego M1 (pierwsze wejście od prawej strony)
Galerii Krakowskiej (od strony ul. Pawiej).

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania będzie sukcesywnie zwiększać liczbę punktów, w których staną kolejne ekopudełka. W toku są rozmowy z kolejnymi partnerami. Planowane jest także ustawienie ekopudełek w różnych punktach miasta - zwłaszcza przy węzłach przesiadkowych, np. na rondzie Mogilskim.
Co można wrzucić do ekopudełka?

Do ekopudełek można wrzucić odpady niebezpieczne, których nie można wrzucać do przydomowych pojemników na odpady. Są to:

baterie
drobna elektronika
płyty kompaktowe
żarówki.

Natomiast igły, ampułkostrzykawki i przeterminowane lekarstwa można oddać do specjalistycznego pojazdu MPO, który będzie czekał przy konkretnym ekopudelku według harmonogramu dostępnego na stronach internetowych mpo.krakow.pl.

Wyjątkiem od tej reguły są dwa ekopudełka, które są zlokalizowane na terenach zarządzanych przez MPO: w lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 i w punkcie gromadzenia odpadów wielkogabarytowych Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40. Tam zużyte lekarstwa, igły i ampułkostrzykawki można wrzucać bezpośrednio do ekopudełka. Taki podział wynika wprost z przepisów, które nie pozwalają pozostawiać odpadów niebezpiecznych bez nadzoru.

Przypominamy też, że duże elektroodpady od mieszkańców odbiera elektrobrygada na telefon – po umówieniu się na termin pod numerem telefonu 801 084 084, a inne rodzaje odpadów niebezpiecznych oraz odpadów kłopotliwych (gruz, meble, opony, itp.) można oddawać w lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 i w punkcie gromadzenia odpadów wielkogabarytowych Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.

INfo/foto: UMK

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.