piątek, 12 kwiecień 2019 11:00

Czekolada - na poprawę nastroju

Od wieków czekolada zachwyca smakiem, pomaga zlikwidować stres i poprawić humor. Jest też źródłem sił witalnych i spełnia rolę afrodyzjaka.

Czekolada jest wyjątkową kompozycją składników wpływających pozytywnie na nasz nastrój, likwidujących stres, podnoszących libido, wprowadzających nas w stan euforii i zadowolenia.

Czekolada ceniona jest nie tylko za swoje walory smakowe, ale i właściwości, mające znaczny wpływ na nasze zdrowie. Nie bez przyczyny. Czekolada (zwłaszcza gorzka) zawiera miazgę kakaową, a ta z kolei jest cennym źródłem teobrominy, magnezu, czy flawonoidów.

Najistotniejszym składnikiem czekolady jest magnez, który zmniejsza podatność organizmu na stres i znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób na tle nerwowym. Ponadto magnez wpływa na wchłanianie wapnia, funkcjonowanie mięśni, potrzebny jest też m.in. do produkcji hormonu szczęścia (serotoniny), który odpowiada za nasz nastrój, libido, rytm snu i temperaturę ciała.

Z kolei zawarta w kakao teobromina (alkaloid) pobudza układ nerwowy i wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Działa też moczopędnie, przeciwastmatycznie, a nawet obniża ciśnienie i chroni serce.

Ważnym składnikiem czekolady są również flawonoidy, mające działanie ochronne, dezynfekujące i hamujące proces utleniania tzw. złego cholesterolu - zmniejszają ryzyko wystąpienia raka i chorób sercowo-naczyniowych. Czekolada zawiera też witaminy z grupy B, spore ilości białka i węglowodanów.

Warto jednak pamiętać, że czekolada również może uzależniać. Jej dobroczynne właściwości odczują jedynie ci, którzy sięgają po nią sporadycznie. Zbyt częste jedzenie czekolady może sprawić, że uodpornimy się na jej działanie, a nawet mogą nam dolegać bóle głowy i pojawi się nadwaga... Czekolada (zwłaszcza mleczna) jest przecież potężną bombą kaloryczną...

Rodzaje czekolad

Na rynku dostępne są różne rodzaje czekolady. Różnią się one między sobą zawartością miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru. Najwięcej miazgi (co najmniej 70%) i najmniej cukru ma czekolada gorzka, uznawana za najbardziej wartościową. Mniej miazgi kakaowej (30-70%) ma już czekolada deserowa, natomiast czekolada mleczna charakteryzuje się wysoką zawartością cukru (aż około 50%), mleka, natomiast samej miazgi kakaowej jest nie więcej niż 50% (czasem tylko 20%). Z kolei czekolada biała w ogóle nie zawiera miazgi kakaowej, ma natomiast dużą zawartość cukru, mleka i tłuszczu kawowego.

Najbardziej wartościowe dla zdrowia są czekolady zawierające dużą ilość miazgi kakaowej, a w niej przede wszystkim teobrominy i magnezu. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny jednak zrezygnować z czekolady białej i mlecznej, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Podobnie nie powinni jej spożywać diabetycy, czy osoby nietolerujące laktozy.

Historia czekolady

Czekoladę pili już Majowie, którzy ze zmielonych ziaren kakaowca, wody, mąki kukurydzianej, miodu i chilli przygotowywali ciepły napój zwany xocolatl. Warto dodać, że uważali go za napój bogów, który przez to pełnił istotną rolę podczas rytuałów religijnych. Z kolei Aztekowie woleli chłodny napój z dodatkiem suszonych kwiatów, wanilii i papryki.

Do Europy jako pierwszy czekoladę przywiózł Krzysztof Kolumb, jednak początkowo ziarna kakaowca nie wywarły na Europejczykach większego wrażenia. Dopiero Ferdynand Cortez odkrył, że kakaowy napój daje żołnierzom energię na cały dzień i sam zaczął zakładać plantacje kakaowca na podbitych przez siebie terytoriach. Mieszkańcy Starego Kontynentu nie od razu polubili smak kakao - dopiero po dodaniu do napoju cukru i cynamonu, gorąca czekolada stała się jednym z najpopularniejszych napojów w Hiszpanii, gdzie w drugiej połowie XVI wieku powstała pierwsza fabryka czekolady. Szybko napój kakaowy zyskał też nowych zwolenników w innych krajach europejskich i nie tylko. Traktowano go jako przysmak, ale i ceniono jego niezwykłe właściwości prozdrowotne.

Przez lata czekolada królowała zwłaszcza na królewskich i arystokratycznych dworach w postaci płynnej. Gorącą czekoladę lubił m.in. cesarz Napoleon, a także słynny Casanova, który podobno traktował ją jako eliksir młodości.

Czekolada w postaci tabliczek pojawiła się dopiero około 150 lat temu. Stało się to dzięki  odkryciu holenderskiego chemika - Konrad von Houten oddzielił bowiem tłuste masło kakaowe od sypkiej postaci kakao, dzięki czemu uzyskał proszek, który stał się podstawą do wyrobu zarówno czekolady w postaci twardej, jak i płynnej. Pierwszą tabliczkę czekolady wyprodukowało Cadbury's. Z kolei szwajcarski cukiernik Rudolphe Lindt wynalazł maszynę do mieszania masy czekoladowej, dzięki czemu mogła ona nabrać aksamitnej konsystencji. Inny cukiernik - Henri Nestle zmieszał kakao z mlekiem w proszku i w ten sposób wyprodukował pierwszą czekoladę mleczną.

Czy wiesz, że...

Czekolada ma także swoje święto - co roku, 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. I tym razem nie zapomnijmy uczcić tego święta poprawiającą nastrój czekoladą.

Beata Mazurek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.