poniedziałek, 19 lutego 2024 15:48

Wiemy, kto będzie startował do sejmiku województwa Małopolskiego. Na listach znane nazwiska

Autor Patryk Trzaska
Wiemy, kto będzie startował do sejmiku województwa Małopolskiego. Na listach znane nazwiska

Poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku Województwa Małopolskiego. O mandat będą ubiegać się m.in. ojciec prezydenta RP, Jan Tadeusz Duda, były wicewojewoda i kandydat PiS do senatu, Mateusz Mołodziński oraz była Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak.

Kampania samorządowa nabiera rumieńców. Z dnia na dzień znamy coraz więcej kandydatów chcących ubiegać się o stanowiska wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz mandaty w sejmiku województwa. Od dłuższego czasu owiani tajemnicą byli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce. Dotychczasowo największa obecnie partia opozycyjna w kraju, bardzo oszczędnie dzieliła się informacjami, kto w ramach ich formacji będzie ubiegał się o stanowiska samorządowe w Małopolsce. Teraz jednak ma się to zmienić.

Informację, którą podało RMF, potwierdził też (gdy chodzi o listę do sejmiku z Sądecczyzny) Dobry Tygodnik Sądecki. Według tych mediów Zarząd Wojewódzki PiS zatwierdził w końcu listy kandydatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego, którzy uzyskali poparcie Komitetu Politycznego PiS. Kto więc znajdzie się na listach?

Z informacji RMF wynika, że w Krakowie z pierwszego miejsca o mandat powalczy ojciec Andrzeja Dudy i obecny przewodniczący sejmiku, Jan Tadeusz Duda. Tuż za nim znaleźli się były wicewojewoda i kandydat PiS-u do senatu, Mateusz Mołodziński oraz była Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak.

Z kolei liderami list do Rady Miasta Krakowa mają zostać: Agnieszka Paderewska, Maciej Michałowski, Michał Drewnicki, Włodzimierz Pietrus, Małgorzata Kot, oraz Krzysztof Sułowski.

  • Zobacz:
Nowe nazwiska na listach do rady miasta. PiS przedstawił 21 kandydatów
Zarząd wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował w niedzielę (18 lutego) kształt list do rady miasta. Pojawiły się nowe nazwiska. W najbliższych wyborach do rady miasta krakowianie będą mogli wybrać swoich przedstawicieli w siedmiu okręgach. W niedzielę (18 lutego) zarząd wojewódzki Prawa i S…

Idąc dalej, w okręgu obejmującym powiaty: wielicki, proszowicki i krakowski na czele listy znaleźć się miał wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka. Z "dwójki" o mandat powalczy z kolei Bogdan Pęk, obecny radny wojewódzki. Pierwszą trójkę w tym okręgu ma zamknąć prezes Kopalni Soli "Wieliczka", Paweł Nowak.

W okręgu obejmującym powiat olkuski, miechowski, oświęcimski oraz chrzanowski listę otworzy obecna członkini zarządu województwa Iwona Gibas. Z drugiego miejsca o głosy mieszkańców będzie się starać Mirosław Dróżdż, radny wojewódzki oraz dyrektor szpitala w Miechowie.

W bastionie Prawa i Sprawiedliwości, jakim niewątpliwie jest Sądecczyzna (powiat nowosądecki, limanowski, gorlicki, miasto Nowy Sącz) liderem listy ma zostać radny sejmiku, a także prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Biedroń. Za nim znalazła się dyrektor gorlickiego sanepidu Jadwiga Wójtowicz oraz były poseł Jan Duda.

Silne nazwiska mają widnieć również na listach w powiecie bocheńskim, dąbrowskim, tarnowskim, brzeskim oraz w mieście Tarnów. Z pierwszego miejsca o mandat będzie ubiegał się były wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Na drugim miejscu znalazł się również bardzo dobrze znany w regionie Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski. Pierwszą trójkę zamknie Marta Malec-Lech, która również jest członkinią zarządu województwa.

O głosy mieszkańców powiatu wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego powalczyć ma z pierwszego miejsca ma Rafał Stuglik, który jest szefem klubu radnych PiS w sejmiku. Za nim znaleźli się radna Danuta Kawa, oraz dyrektor szpitala w Nowym Targu i radny województwa, Marek Wierzba.

Na chwilę obecną wciąż nie wiadomo jeszcze na pewno, kto z Prawa i Sprawiedliwości powalczy o fotel prezydenta Krakowa po Jacku Majchrowski. Spekulowano, że ma być nim były wojewoda Łukasz Kmita. Na pytanie o swój ewentualny start w wyborach potwierdził on w rozmowie z Głos24, że jest gotowy podjąć się tego wyzwania, ale nie wystartuje bez uzyskania wsparcia finansowego partii na przeprowadzenia kampanii. Takiej akceptacji do czasu rozmowy z nami nie uzyskał.  

Czas na zgłaszanie kandydatów na prezydenta mija 14 marca. Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura zaplanowana jest dwa tygodnie później.

źródło: RMF

fot. Tomasz Molina (Wikipedia)/ Małoplska.pl/Kontrola (Wikipedia)

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka