WAŻNE: Nowe zasady dotyczące cookie
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na naszej stronie Polityka dotycząca plików "cookies".
soltec

Użytkownicy online

35 gości online
Czekamy na wasze sugestie [email protected], listy [email protected] i zapraszamy do reklamy [email protected]


Powrót gospodarza

Głos WadowickiWywiadWydarzenia • Piątek, 4 marca 2016, godz. 20:38
Studiując obszerne podsumowanie zeszłorocznej pracy kalwaryjskiego samorządu, mam świadomość, że wiele z wykonanych inwestycji nie doszłoby do skutku gdyby nie dotacje unijne - co wcale nie ujmuje samorządowi, a wręcz go nobilituje za to, że o te fundusze zabiegał i je zdobył, bo 10-letni czas unijnych dopłat dla Polski już się kończy.
Ale Kalwaria się zmienia nie tylko dzięki Unii, ale także – a może przede wszystkim – dzięki mądremu zarządzaniu jej gospodarza, z którym w natłoku spotkań i narad udało nam się porozmawiać:

Redakcja „Głosu Wadowickiego”: Już w kwietniu br. rozpocznie się wypłata dodatków na dzieci w ramach programu 500+ . Czy urząd jest na niego przygotowany i ilu pracowników będzie zaangażowanych w jego prowadzenie?

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, dr hab. inż. Augustyn Ormanty
: - Realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zajmować będzie się na terenie naszej gminy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach tego zadania dwóch pracowników będzie realizować zapisy wyżej wspomnianej ustawy.

W związku z realizacją tak dużego zadania, planuje się adaptację części korytarza w Przychodni Zdrowia celem dokonania zabudowy i docelowo umieszczenia tam księgowości MGOPS. Pozwoli to na zlokalizowanie działu świadczeń rodzinnych wraz z dodatkowym zadaniem, tj. wdrożeniem „500 +" na jednym poziomie.

Ponadto poinformowano Małopolski Urząd Wojewódzki o konieczności wyposażenia dwóch stanowisk biurowych - m.in. zakupu 2. komputerów wraz z licencjami i oprogramowaniem, 2. krzeseł, szafy, jak również druków i niezbędnych materiałów biurowych. Pieniądze na ten cel będą wydatkowane ze środków otrzymanych z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na wdrożenie programu „500+”. Nadmieniam, że  z danych MGOPS wynika, iż obecnie ze świadczeń rodzinnych korzysta 1.826 dzieci w wieku do 18. roku życia. Z kolei z danych uzyskanych z Urzędu Miasta, z referatu ewidencji, wynika, iż na terenie naszej gminy zameldowanych jest 4.180 dzieci w wieku do 18. roku życia.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Al. Jana Pawła II 7, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet.

Urząd Miejski w Kalwarii Z. dokonał podsumowania ubiegłorocznych inwestycji. Które z nich uważa Pan za osobisty sukces - bo jak rozumiem nie zawsze Rada Miejska jest z Panem jednomyślna…

- Powodem do ogromnej satysfakcji jest fakt rozpoczęcia sztandarowej inwestycji kubaturowej – budowy sali gimnastycznej w Stanisławiu Dolnym. Aktualnie trwają intensywne, kreatywne zabiegi o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na ten cel.

Drugim, bardzo ważnym zadaniem było oddanie do eksploatacji, w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”, drogi gminnej Leńcze-Przytkowice. Kolejnym, poważnym zadaniem obrazującym poprawę wizerunku miasta, jest przebudowa ulicy 3 Maja. Wykonaliśmy pierwszy etap, w roku bieżącym dokończymy inwestycję.

Poważnym osiągnięciem ekologicznym jest fakt oddania do użytku 52. przydomowych, biologicznych, oczyszczalni ścieków.

Koncentrowałem się również na doprowadzeniu do pewnych standardów placu targowego w Kalwarii Z. poprzez nowe rozwiązania komunikacyjne, parkingi oraz wymianę sanitariatów. Podjąłem starania o ustanowienie na terenie miasta specjalnej strefy ekonomicznej pod nazwą „Krakowski Park Technologiczny”.

W zakresie gospodarki wodno-ściekowej, ubiegłoroczna susza zasygnalizowała z jakimi borykamy się problemami z wodą pitną. W związku z tym powstał drugi zbiornik na wódę pitną o pojemności ok. 1000 m3. Rozważamy również możliwość zakupu wody od Skawiny.

Dzięki wsparciu finansowemu, w Zespole Szkół nr 1 powstała profesjonalna pracownia fizyko-chemiczna. Na podkreślenie zasługuje fakt zaangażowania gminy w promocję lokalnego rzemiosła - dofinansowaliśmy Ogólnopolską Pielgrzymkę do Sanktuarium w Kalwarii, zakup konstrukcji reklamowych i promocję wystaw. Ponadto Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w roku 2015 zrealizował projekt „ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska” - wsparciem objęto 60 gospodarstw domowych i 14 jednostek organizacyjnych gminy.

Każdy rok kalendarzowy gminy/miasta otwiera nowy plan inwestycyjny. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

- Przede wszystkim: remontów i przebudowy lokalnych dróg, budowy chodników, rozbudowy sieci wodociągowej, doposażenia przedszkoli, remontów placówek oświatowych, opracowania projektu rozbudowy sieci wodociągowej. W budżecie gminy na rok 2016, na zadania inwestycyjne zaplanowano 5 200 887 zł.

Jaki pomysł ma Rada Miejska na zagospodarowanie zabytkowej winiarni, bo wiemy, że nie zgadza się na jej sprzedaż. Czy samorząd posiada inne nie zagospodarowane nieruchomości? Jeżeli tak, to czy ma pomysł co z nimi będzie?

- O pomysł Rady na zagospodarowanie winiarni proszę zapytać Radę Miejską. Gmina Kalwaria Zebrzydowska posiada inne niezagospodarowane nieruchomości. Jest ich jednak niewiele. Większość zasobu stanowią drogi, grunty zabudowane oraz nieruchomości będące przedmiotem dzierżawy, oddane w trwały zarząd jednostkom organizującym lub rozdysponowane w innej formie.

Badania czystości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej zbyt często wykazują wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych zanieczyszczeń. Urząd Marszałkowski kilka lat temu zobowiązał gminy do opracowania lokalnego programu antysmogowego. Z raportu wynika, że 1% gmin to zrobiło. Jak jest w Kalwarii Zebrzydowskiej?

- Gmina Kalwaria Zebrzydowska opracowała Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), który został uchwalony w 2015 roku przez Radę Miejską. W grudniu ub. roku, w ramach realizacji PONE, rozpoczął się nabór wniosków dla osób zainteresowanych wymianą starych kotłów węglowych o niskiej sprawności na nowy, ekologiczny kocioł o wysokiej sprawności. Na dzień 25. lutego br. wpłynęło 148 wniosków.

Ponadto, dotacja na wymianę ogrzewania opartego na paliwie stałym, na nowe ekologiczne piece, wynosić będzie do 75 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 12.000 zł - w tym: do 50 % z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i do 25% z budżetu Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Dodatkowo Gmina Kalwaria Zebrzydowska podjęła starania o zainstalowanie na terenie gminy stacji pomiaru jakości powietrza. Od stycznia br. rozpoczęła pracę mobilna stacja pomiarowa jakości powietrza. Pomiary okresowe prowadzone są metodami referencyjnymi, w seriach 2 razy po 2 tygodnie na kwartał, rozłożone równomiernie w ciągu roku (łącznie 16 tygodni). Badania WIOŚ w Krakowie mają pokazać charakterystykę zarówno sezonu grzewczego, jak i sezonu letniego.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

W świetle krytycznej oceny poprzednika (czemu wyraz dały wybory samorządowe 2014) chciałoby się powiedzieć - dobrze, że gospodarz wrócił. Za rok znów pokusimy się o rozmowę, by zobaczyć co kalwaryjskiemu samorządowi udało się zrealizować z… własnych pieniędzy.
Dodał(-a) RedTech [inne wiadomości], czytane 476 razy

Galeria

Komentarze

Linki

---------- R E K L A M A ----------
Drukarnia Kraków

Chmurka wyszukiwaczki

nitroerg, karambol, agro, podaruj, targi edukacyjne, tarnow.pl, Paulina, TCI, Jacek Dymitrowski, majkrzak, dekaffe, myslenice.pl, anya, romskie, Przyjaciele Wieliczki, egzaminator, Próbowali włamać się, kierownik, Anna Borowska, pielęgnacja, BDI, PKF, Rafał Jastrzębski, wystaw, wojciech hajduk, GEOsfera, erasmus+, Tikkurila Lododisco, węzeł rudno, KPP Sucha Beskidzka, Maria Grzechynka, Niezapominajka, traszkan, impuls, dobczyc,

Wiadomości polecamy

Projekt i realizacja CyfraNet.pl